Techinside Google News
Techinside Google News

Scarlett Johansson, ChatGPT’de kendi sesinin kullanıldığını iddia etti!

Oyuncu Scarlett Johansson, OpenAI'ın ChatGPT 4.0 modelinde kullanılan "Sky" adlı sesin kendisine ait olduğunu ve izinsiz kullanıldığını iddia etti.
- Advertisement -

Hollywood yıldızı Scarlett Johansson, OpenAI’ın yeni tanıttığı GPT-4o modelinde kullanılan “Sky” sesinin kendisine ait olduğunu iddia ederek tepki gösterdi. geçtiğimiz hafta OpenAI, insan gibi konuşabilen ve tepki verebilen GPT-4o modelini tanıttı. Bu modelde kullanılan ses, birçok kişi tarafından Scarlett Johansson‘a benzetildi. Ünlü oyuncu da bir açıklama yaparak, OpenAI’ın kullandığı sesin kendisine ait olduğunu ve izinsiz kullanıldığını iddia etti.

Johansson, teklif aldığını ancak reddettiğini açıkladı

İşin ilginç tarafı, Scarlett Johansson’un ChatGPT 4.0 sistemini seslendirmek için OpenAI CEO’su Sam Altman‘dan teklif aldığını açıklaması oldu. Johansson, teklifi uzun süre düşündükten sonra kişisel nedenlerle reddettiğini belirtti. OpenAI‘nin en yeni demosunu gördüğünde şok olduğunu ve öfkelendiğini ifade etti. Ayrıca, Altman’ın, şirketin GPT-4o‘yu tanıtmasından sadece iki gün önce temsilcisiyle iletişime geçerek yeniden düşünmesini istediğini, ancak yanıt şansı bulamadan sesinin kullanıldığını söyledi.

OpenAI, Sky sesini GPT-4o modelinden çıkardı

Bu gelişmelerin ardından OpenAI, “Sky” adını verdiği sesi GPT-4o modelinden çıkardı. Şirket, sesin gizlilik nedeniyle kimliği açıklanmayan başka bir aktristen hareketle geliştirildiğini söylese de, Johansson’un iddiaları karşısında ısrarcı olmadı. Her ne kadar Eylül 2023’ten bu yana ChatGPT’deki sesli asistanlardan biri “Sky” olsa da, şirketin geçen hafta duyurduğu GPT-4o, çok daha doğal insan-bilgisayar etkileşimi kurabiliyor ve insana benzer şekilde konuşabiliyor. Bu nedenle GPT-4o, Johansson’un 2013 yapımı “Her” filminde canlandırdığı, bir insanla yakın ilişki kuran yapay zeka asistanı Samantha’yı akıllara getirdi. Etkinlikten sonra Altman, “Her” gönderisini paylaşarak filme atıfta bulundu.

Bu olay, ünlülerin ses ve görüntülerinin izinsiz kullanılmasının yarattığı hukuki ve etik sorunları bir kez daha gündeme getirdi. OpenAI, Scarlett Johansson’un iddiaları sonrası durumu çözmek için hızla harekete geçse de, bu tür sorunların gelecekte nasıl ele alınacağı merak konusu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir