SDC Türkiye Direktörü Özlem Vidin Engindeniz SAP hizmetlerini anlatıyor!

0

Her yıl ortamalama 40 bin kişiye hizmet veren ve Global IT stratejisi kapsamında Türkiye’nin önemli bilgi teknolojisi merkezlerinden biri olan Daimler Küresel IT Çözümleri Merkezi (SDC Türkiye)‘nin direktörü olan Özlem Vidin Engindeniz ile TechInside ekibi olarak keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

SAP 40’tan fazla ülkeye hizmet veriyor

Daimler Küresel IT Çözümleri Merkezi (SDC Türkiye) hakkında bilgi verebilir misiniz? SAP hizmetleri hangi alanlarda gerçekleştiriliyor? Türkiye’den kaç ülkeye SAP hizmetleri veriliyor?

Mercedes-Benz Türk’ün ana şirketi Daimler AG, 2013 yılı sonunda global IT stratejisi kapsamında Türkiye’yi bilgi teknolojileri üslerinden biri olarak konumlandırdı. SDC Türkiye, gün geçtikçe global sorumluluk alanlarını genişleterek, Almanya’dan Japonya’ya kadar 40’tan fazla ülkeye hizmet verir konuma geldi. 280 kişinin çalıştığı merkezimiz kurulduğu günden bugüne büyük çapta organizasyonel büyüme ve başarı elde etti. Merkezimizde, Daimler AG’ye sistem desteği ve bakım hizmeti sunmanın yanı sıra uygulama ve geliştirme alanında da danışmanlık yapıyoruz.

Daimler AG’nin IT ağındaki SAP lojistik sistemlerinin bir kısmını geliştiren merkezimiz, SAP sistemlerinin Türkiye, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgelerinde uygulayıcısı rolünü de üstleniyor. 

Güçlü ve kalifiye kadromuz, deneyimimiz, bilgi birikimimiz ve global ağ içerisinde sağladığımız yüksek kalitede hizmetler sayesinde SDC Türkiye olarak yeni görev ve sorumluluklar üstleniyoruz. SAP hizmetlerinde özellikle lojistik ve üretim alanlarında uzmanlığı olan merkezimiz, 2019’da Polonya’nın Jawor kentinde faaliyete geçecek Mercedes-Benz motor fabrikasının lojistik süreçleri için kullanılacak SAP sistemi ve uygulamalarını sıfırdan kurup hayata geçirecek.

40 bin kullanıcıya 7/24 destek

SAP hizmetlerinizin detaylarını paylaşabilir misiniz? (7/24 hizmet vb.) SAP başarı hikayelerinizden örnekler verebilir misiniz?

SDC Türkiye olarak globalde çok büyük projeler gerçekleştiriyoruz. Her yıl ortalama 40.000 kullanıcıya hizmet veriyoruz, 27 farklı sistem güncellemesi gerçekleştiriyoruz, 30’dan fazla SAP projesi yürütüyoruz, 40.000’den fazla problem çözüyoruz ve 500 değişiklik isteği gerçekleştiriyoruz. Ayrıca sunduğumuz projelerin, uygulamaların ve geliştirmelerin yanı sıra 7/24 de destek veriyoruz.

Daimler’in Küresel IT Çözümleri Merkezi olmanızın sebepleri ve avantajları nelerdir?

Küreselleşmenin son hız devam ettiği günümüzde artık firmalar rekabette sürdürülebilirliği sağlamak için lokasyon bağımsız en hızlı ve en kaliteli hizmeti alabilmek istiyor. Daimler gibi dev bir şirketin de IT süreçlerinde böyle bir yapılanmaya gitmesi beklenen bir adımdı. Bu süreçte SDC Türkiye olarak birkaç avantajımız ile diğer lokasyonlardan öne çıktık. Bunlardan başlıcaları; Avrupa’ya ve özellikle Almanya’ya coğrafi konum olarak yakınlığımız, otomotiv dünyasındaki tecrübemiz, çok iyi eğitim almış; %80’i yüksek lisans ve %90’ı hem İngilizce hem de Almanca’yı ana dili gibi bilen, yetkin insan kaynağımızın çokluğu diyebiliriz.

50 yılı aşkın geçmiş

Mercedes-Benz Türk’ün, Türkiye’de 50 yılı aşkın bir geçmişi var. Ana şirketimiz Daimler’in Türkiye’ye olan inancı ve güveni her yıl giderek artıyor. Ülkemize yatırımları hız kesmeden sürüyor. Özellikle bilgi teknolojileri alanında Türkiye’ye yatırım yapılması bizim için büyük bir gurur kaynağı.

Partnerleriniz var mı varsa paylaşabilir misiniz?

SDC Türkiye olarak proje bazlı çalıştığımız partnerlerimiz oluyor. SAP Türkiye, Itelligence ve Accenture ile iş ortaklıklarımız mevcut. Güçlü iş ortaklıklarımız ve tecrübelerimizle Mercedes-Benz Türk bünyesinde Türkiye’den dünyaya dijital dönüşüm ihracatı yapan merkezimizle Türkiye’nin dünyada bilgi teknolojileri alanındaki üslerden biri haline gelmesini hedefliyoruz.

“30 kişiyle başladık”

SAP ekibinde kaç kişi çalışıyor?

2013 yılında 30 kişi ile yola başladığımız merkezimizde proje bazlı çalıştığımız iş ortaklarımızla birlikte yaklaşık 280 kişilik bir aile olarak çalışıyoruz. SAP ekibimizde SDC Türkiye olarak hem bizim kendi kadromuz hem de iş ortaklarımızdan destek aldığımız ekiplerle birlikte 150’nin üzerinde görev yapan ülkenin birbirinden değerli yazılım uzmanları ve danışmanlarıyla müşterilerimize hizmet veriyoruz. Ayrıca merkezimizde görev yapan yaklaşık 280 kişinin cinsiyet dağılımına bakacak olursak da hemen hemen %50-50 gibi eşit bir dağılımın olduğunu da gururla söylemek isterim.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>