Disk tabanlı depolamada tehlike çanları çalıyor

0

Bulut, SSD ve diğer yeni nesil depolama sistemleri, gelirinin büyük kısmını geleneksel disk tabanlı depolama teknolojilerine borçlu olan şirketlerde ağır maddi tahribata yol açıyor; bunun son örneği Seagate oldu. Henüz geçtiğimiz ay açıklanan Q4 2016 öngörülerinde disk üreticisinin hedefi son çeyrekte 2,3 milyar dolar gelir elde etmekti. Donanım pazarındaki çalkantılı dönem ise şirketin 1.600 çalışanıyla yollarını ayırmasına neden olacaktı.

Bu hafta yayınlanan yeni rapor ise, Seagate’in çok daha radikal bir işten çıkarma hamlesine hazırlandığını gösteriyor. Yılın son mali çeyreğine dair öngörülerini yenileyen disk üreticisi, gelir beklentisini 350 milyon dolar artırarak 2,65 milyar dolara yükseltmesine karşın, işten çıkarmaları dört katına çıkaracağını duyurdu.

6.500 Seagate çalışanı işsiz kalacak

Yıl sonuna kadar kademeli olarak devam edecek ve şirkete vergi öncesi 164 milyon dolara mal olacak hamlede, global iş gücü yüzde 14 oranında küçülecek. Bunun diğer anlamı, 6.500 personelin önümüzdeki aylarda yeni işler aramaları gerekiyor. Peki, işten çıkarmalar hangi departmanları etkileyecek?

Şirket sözcüsünün The Wall Street Journal’e yaptığı açıklamaya göre, işten çıkarmalar büyük oranda üretim operasyonlarını kapsıyor. Seagate’in ana üretim tesisleri Malezya ve Çin’de bulunurken, üretimin bir kısmı da ABD ve İngiltere’de gerçekleşiyor. Yıl sonuna kadar gelirlerini artırmayı planlayan Seagate, genel anlamda disk tabanlı depolama sistemlerinin terk edilmesi nedeniyle zor günler yaşıyor. Şirketin daha fazla inovasyon yapması gerekiyor. Öte yandan, en büyük rakiplerinden biri olan Western Digital’in yakın zamanda 19 milyar dolara SanDisk’i satın alması, pazardaki oyuncu sayısını düşürse de, rekabeti körüklüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>