Selfie çılgınlığı estetikçilere yaradı

0

Türkçe’ye elbirliğiyle “özçekim” olarak çevirdiğimiz selfie, sadece akıllı telefon pazarını değil, ilk bakışta alakasız görünen pek çok endüstrinin de dudak uçuklatıcı şekilde palazlanmasına neden oldu. Hayır, o tuhaf çubuklardan bahsetmiyoruz. İnsanlar çektikleri fotoğraflarda daha iyi görünebilmek için spor yapmaya başladı ve spor salonları benzersiz bir dönüşüm geçirdi örneğin.

Bir başka veri ise Amerikan Plastik Cerrahları Topluluğu tarafından yayınlandı; selfie çekimlerinde daha iyi gülümsemek (ya da dudak büzmek) isteyen kadınlar (ve hatta erkekler) bu uğurda bıçak altına yatmaktan çekinmedi. Yayınlanan verilere göre 2015, dudak estetiğinde rekorların yılı oldu. ABD’de 2000 yılından ve Nip Tuck’tan bu yana en hızlı büyüyen ikinci yüz operasyonu selfie sayesinde dudak estetiği oldu.

Selfie sadece kadınları değil, erkekleri de daha iyi görünmeye teşvik ediyor

Yayınlanan veriler arasında bir diğer ilginç detay ise, kadınlar kadar erkeklerin de daha çekici dudaklar için çareyi tıbbın nimetlerinde bulduğu oldu. Buna göre geçtiğimiz yıl toplamda 27 bin 449 dudak estetiği yapıldı ve bu her 19 dakikada bir operasyon anlamına geliyor.

Raporu yayınlayan Amerikan Plastik Cerrahları Topluluğu Başkanı Dr. David Song, özçekim çağında yaşarken sosyal medyada sürekli olarak kendi görüntümüzle karşı karşıyayız diyor ve ekliyor; “Bu nedenle dudaklarımızın görünümü daha fazla dikkatimizi çekiyor.”

Kozmetik amaçlı operasyonların 2000 yılından bu yana yüzde 10 düşüş yaşadığı ABD’de dudak estetiğinin patlama yapmasını sağlayan selfie, göğüs estetiğini de aynı şekilde etkilemiş görünüyor: Geçtiğimiz yıl neredeyse 280 bin kadın daha iddialı geniş açı çekimleri için silikona “evet” demiş.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>