Senatörler sosyal medya şirketlerinden delil istiyor

0

ABD’de 6 Ocak 2020 günü gerçekleşen kongre işgalini darbe girişimi olarak niteleyen senatörler, sorumluların tespit edilmesi için sosyal medya servislerinin kapısına dayandı.

Mahkeme kararına gerek var mı?

Sosyal medya servislerinden, kongre baskını sırasında çekilen ve yayınlanan ancak sonrasında silinen içeriklerin tespit edilip bulunması ve kaybolmasının önlenmesi için çalışma yapmalarını isteyen senatörler, böylece baskında yer alan sorumluları yakalamayı umuyorlar.

Bu tür bir çalışma ile silinmiş olsa bile o gün kongre bölgesinden yapılan tüm fotoğraf ve video paylaşımlarının sunuculardan toplanıp delil olarak güvenlik kuvvetlerine teslim edilmesi anlamına geliyor.

Sosyal medya servisleri bu tür bir işleme yanaşmazlarsa, mahkeme kararıyla bu operasyonun hayata geçirilmesi de mümkün olabilir. Ancak, Trump’ın hesabını yasaklayıp silmek konusunda hiçbir mahkeme emrine gerek duymadan gönüllü olan sosyal medya patronlarının bu delilleri çıkarmak için de mahkeme emrine ihtiyaç duymayacakları düşünülüyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>