SES, Yıllık uydu gözlem raporunu açıkladı!

0

SES

SES, IPSOS araştırma şirketi ile birlikte, “Yıllık Uydu Gözlem Raporu“nu açıkladı ve basın toplantısında duyurdu. Açıklanan 2017 yılı verilerine göre, Türkiye’deki 21.8 milyon hane bulunuyor. Bunun yüzde 87’si uydu, yüzde 8’i kablolu TV, yüzde 3’ü IPTV ve yüzde 2 karasal yayın üzerinden televizyon izliyor. Bu veriler, Avrupa ülkelerine göre, Türkiye’nin biraz geride kaldığı söylenebilir. Ek olarak Avrupa’da SES,167 Milyon eve de hizmet sağladığı, raporların arasında da yer alıyor. Ayrıca bu araştırma, 1994 yılından bu yana yapılmakta ve bu yıl ilk kez Türkiye’de yer aldı.  Bu raporlar Avrupa’daki TV pazarının gelişimlerini, SES Avrupa’daki erişimlerini ve hem de para karşılığı izlenilen TV  ölçümleri de içinde barındırıyor.

Yıllık uydu gözlem raporu ve detayları

SES bu yıl ilk kez Türkiye’de bulunan 22 milyon TV hanesi değerlendirmeye aldı.  Çünkü ülkemizi değerlendirmeye alarak, araştırmanın daha da geliştirilmesi ve daha fazla veriye ulaşılması hedefleniyor. Bu sebeple, Türkiye’nin de yer aldığı Avrupa pazarında; 2017 yılında 276,1 milyon hanenin yüzde 39’u uydu, yüzde 24’ü karasal yüzde 24’ü kablolu TV ve yüzde 13’ü IPTV üzerinden yayın aldığı saptandı. 

SES yıllık uygu gözlem raporu

Bu detaylara bakarsak, ülkemizde ağırlıklı olarak uydu yayıncılığı tercih ediliyor. Bu sebeple, televizyon izleyicilerinin yüzde 87’si doğrudan uydu aracılığıyla yayınla buluşuyor. Bu verilerden yola çıkarak, Türkiye’de insanlar yaklaşık olarak, üçte biri HD yayın kalitesinden faydalanıyor.

Ayrıca uydu alıcıları, klasik televizyonların tamamlayıcısı olarak da tanımlanıyor. Son olarak Türk dizileri, dünya genelinde de popüler hale geldiği, diğer ayrıntılar arasında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>