Sesleri seçebilen yapay zeka: Google AI

0

Sesleri seçebilen yapay zeka

Sesleri seçebilen yapay zeka sayesinde akıllı cihazlarıgürültülü ortamlarda da kontrol etmek mümkün olacak. Sesleri seçebilen ev asistanları, e-toplantı uygulamaları kısa sürede hayatımıza girebilir

Google sesleri seçebilen yapay zeka geliştiriyor

Birçok elektronik cihazın akıllı hale geldiği ve ses ile kontrolün mümkün olduğu son dönemde, arka plan gürültüleri kontrol için sorun yaratabiliyor. Cihazlar, kullanıcının sesini gürültü içinden seçemiyor ve verilen komutu algılayamıyor. Ancak Google, yeni yapay zekası ile bu sorunun önüne geçecek gibi görünüyor.

Google’ın geliştirme ekibi, insan seslerini tanımak için bir sinir ağı modeli eğitti. Daha sonra bu çoklu insan seslerinin yazılımsal olarak ayrıştılması yapıldı. Böylelikle yapay zeka, yoğun gürültü altında seslerin kontrol edilmek istenilen elektronik cihazlar için ayırt edilmesini sağladı.

Şu an için Google, ev asistanı olarak lanse ettiği Google Home Asistant için bu özelliği entegre etmedi. Ancak geliştirme çalışmalarının başta ev asistanları olmak üzere, Hangouts veya Duo için kullanılabilir hale gelebilir. Ayrıca işitme engelliler için de kamera bağlantılı işitme cihazlarının geliştirilmesini mümkün hale getirebilir.

Google’ın bu çalışmasına yönelik test videosunu izleyebilirsiniz:

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>