ShakeAlert uygulaması deprem öncesi uyarı verdi

0

ShakeAlert uygulaması

ShakeAlert uygulaması deprem öncesinde doğru bir şekilde uyarı verdi. Uygulama, kullanıcıları bildirim aracılığıyla uyardı.

ShakeAlert uygulaması deprem öncesi bildirim paylaştı

İnsanlara depremlerden önce çok önemli saniyeler içinde uyarı vermek için tasarlanmış bir erken uyarı sistemi, geçtiğimiz günlerde doğru bir şekilde çalıştı. The Guardian’ın bildirdiğine göre, ShakeAlert adlı sistemden bu yana en büyük deprem olan kuzeybatı Kaliforniya’yı vuran 6.2 büyüklüğündeki depremden önce yarım milyon telefona uyarı verildi.

ShakeAlert, Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırmaları (USGS) sensör ağından bilgi alıyor. Bu sensörlerden gelen veriler bir bölgede büyük bir sarsıntı olacağını söylüyorsa, orada yaşayan MyShake uygulamasını kullananlar, telefonlarındaki kablosuz acil durum uyarı sistemi aracılığıyla uyarı alırlar. Uyarılar ayrıca Google, USGS ve California Acil Servis Ofisi arasındaki bir ortaklık aracılığıyla Android kullanıcılarına gönderilir.

Yaşanan depremin merkez üssü, Petrolia adlı küçük bir kasabanın kıyılarında ve en yakın nüfus merkezi olan Eureka’dan yaklaşık 45 mil uzaktaydı. USGS ile ShakeAlert koordinatörü Robert de Groot, sistem tarafından ele alınan ilk büyük deprem için başarılı bir kavram kanıtı olduğunu söyledi. Deprem bölgede büyük bir hasara yol açmadı ve can kaybı olmadı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>