Sharp ile Tesla davalık oldu

0

Sharp ile Tesla

Patent konunda anlaşmazlık yaşayan Sharp ile Tesla davalık oldu. Elektronik sektörünün dev ismi Sharp ile ABD merkezli otomobil üreticisi Tesla mahkemede karşı karşıya gelecek.

Sharp ile Tesla mahkemede mahkemeye çıkacak

Teknoloji devi şirketlerin patent kullanımları ve mali nedenlerle birbirlerine dava açmaları artık alıştığımız bir durum oldu. Bu kez Japonya merkezli elektronik üreticisi Sharp ile elektrikli otomobil sektörünün dev ismi Tesla karşı karşıya geldi.

Japonya merkezli haber kaynaklarının paylaştığı bilgilere göre Sharp, Tokyo Bölge Mahkemesi’ne Tesla aleyhine dava açtı. Sharp’ın iddialarına göre Tesla elektrikli otomobil üretiminde Sharp’a ait olan bazı patentleri izinsiz bir şekilde kullandı. Özellikle otomobillerin tasarım ve üretim sürecinde Sharp patentlerinin yasalara aykırı bir şekilde kullandığı iddia edildi.

Son yıllarda ciddi bir büyüme gösteren Sharp, özellikle 2020 yılı itibariyle birçok şirketle davalık olmuş durumda. Sharp 2020 yılında Tesla’dan önce Vizio ve OPPO gibi birçok üretici için dava açmıştı. Sharp’ın açtığı davayla ilgili henüz Musk ve Tesla cephesinden bir açıklama gelmedi. Japonya’nın Tesla satışlarını durdurup durdurmayacağı ise şimdiden merak ediliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>