Shoe4All ile mültecilere yardım sağlanacak

0

Shoe4All

Shoe4All projesi teknoloji ile insanlığı bir araya getiriyor. Suriye mültecileri için 3D baskı teknolojisi ile düzenlenen bir yardım çalışması oldukça ses getirecek gibi görünüyor. Londra’da faaliyet gösteren Brunel Üniversitesi’nden bir öğrenci bu sürecin başlamasını sağladı.

Shoe4All ile Suriye mültecilerine teknolojik destek

Son yılların en büyük olaylarından biri olan Suriye iç savaşından sonra milyonlarca insan evlerinden ve yaşadıkları şehirlerden ayrılıp mülteci kamplarında yaşamaya başladı. Bu süreçte ciddi anlamda, her türlü yardıma muhtaç hale gelen insanlar için birbirinden farklı çalışmalar yapıldı. Bunlardan biri ise 3D baskı teknolojisinin yardımıyla hayata geçecek. 

Shoe4All

Shoe4All adı verilen bir proje kapsamında, Suriye mültecileri için 3D baskı teknolojisinden faydalanılarak kişiye özel ayakkabılar üretilecek. Bunu gerçekleştirmek için ise her kampa bir 3D tarayıcı ve baskı makinesinin verilmesi planlanıyordu ancak projenin şekli daha farklı olacak.

Bu haber de ilginizi çekebilir!

Ofiste kablo karmaşası bitiyor!

Faisal Tayan isimli bir endüstriyel tasarım öğrencisi, Yunanistan ve Ürdün’deki mülteci kamplarında gönüllü oldu. Suriye asıllı Tayan, mültecilerin ayakkabı konusundaki ihtiyacını canlı canlı gözlemledi. Geliştirdiği fikir ise bir hayli ilginç oldu. Tek boyut herkese uymalı teması ile geliştirdiği tasarıma göre 3D baskı ile üretilecek olan ayakkabılar, giyen kişinin ayak boyutuna göre şekil alacak. Shoe4All adı altında tasarladığı bu ayakkabı, yetişkinlerde 6-11 numara arasında boyut değiştirebilecek. 

Henüz prototip aşamasında olan bu projenin maddi destek ile birlikte çok büyük kitlelere ulaşabileceği tahmin ediliyor. Milyonlarca insanın tamamı olmasa bile belki de büyük bir kısmı orta vadede bu tip bir destek ile bir nebze de olsun mutlu edilebilir düşüncesi ile yola çıkan Faisal Tayan’ın projesi gerçek anlamda hayata geçerse dikkat çekici bir çalışma olarak hem insanlık hem de teknoloji için bir kilometre taşı olabilir. 

3D baskı teknolojisinin hayatın her noktasına farklı ilham kaynakları ile dokunması, bu teknolojinin ne derece önemli olduğunu açık bir şekilde ortaya koyuyor. Şu ana kadar sağlık, tasarım, inşaat gibi alanlarda çok sık gördüğümüz bu teknolojinin ne gibi yeni alanlarda karşımıza çıkacağı ise merak konusu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>