Showtime’ın web sitesinde kripto para madeni çıktı

0

Web sitelerine gizlice yüklenen kripto para madeni tuzakları hızla yayılıyor. İlk olarak Piratebay’ın web sitesinde tespit edilen maden tuzaklarının daha sonra hızla yaygınlaştığı fark edildi.

Şimdi ise ünlü TV kanalı CBS Showtime’ın web sitesinde kripto para madenciliği uygulaması tespit edildi. Showtime web sitelerinde tespit edilen yazılımın Monero madenciliği yaptığı da anlaşıldı. Uygulamayı kimin yüklediği ve keşfedilen paraların kimin cüzdanına gittiği de bulunamadı, madencilik uygulaması da bir gece çalıştıktan sonra kaldırıldı. Javascript üzerinde çalışan bu maden tuzakları ise internet kullanıcıları için büyük tehdit oluşturuyor.

Web sitelerine gizlenen kripto para madeni tuzakları, siteye giren kullanıcının tarayıcısını bir kripto para madenine dönüştürüyor ve kullanıcının bilgisayarındaki işlemci gücünü kullanarak kripto para madenciliği yapıyor, böylece tuzağı kuran kişiye kripto para kazandırıyor. 

JavaScript çözümleri üreten Code Hive tarafından web sitelerine entegre edilmek için geliştirilen bu özel kripto para madenciliği uygulaması teknik olarak yasa dışı bir işlem yapmıyor veya siteye giren kullanıcının verilerini çalmıyor.

Web sitesi sahipleri, bu uygulamayı sitelerinden gelir elde etmek için bir hak olarak görüyorlar ve uygulamanın kullanımı da hızla yayılıyor.

Acak kripto para madenciliğinin bilgisayar donanımlarıma zarar verdiği ve ömrünü kısalttığı gerçeğini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Bilgisayarlar yeterince soğutulsa bile bir laptopun kripto para madenciliği nedeniyle kısa sürede kullanılamaz hale gelmesi, ekran kartının yanması, anakart üzerindeki devrelerin kullanılmaz hale gelmesi çok şaşırtıcı bir sonuç değil. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>