Techinside Google News
Techinside Google News

Shutterstock etik odaklı yapay zeka sunacak

Stok görüntü platformu Shutterstock, etik uygulamalara odaklanan bir yapay zeka görüntü oluşturucu başlattı.
- Advertisement -

Stok görüntü platformu Shutterstock, etik uygulamalara odaklanan bir yapay zeka görüntü oluşturucu başlattı.

Ocak ayı başlarında AI News, Getty Images’in Stable Diffusion yaratıcısı Stability AI’ye telif hakkı ihlali iddiasıyla dava açtığını bildirdi. Stable Diffusion’ı eğitmek için kullanılan 2.3 milyar görüntünün 12 milyonunun bağımsız bir analizinde, stok görüntü web sitelerinden ve WordPress, DeviantArt ve Tumblr gibi yüksek miktarda kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe sahip platformlardan çok sayıda görüntünün kullanıldığı buldu.

Birçok insan sanatçı, geçim kaynaklarına zarar veren metinden görüntü oluşturucularla ilgili endişelerini dile getirdi.

Shutterstock, yapay zeka görüntü oluşturucusunun içinde yaşadığımız dünyanın çeşitliliğini temsil eden varlıklar kullanılarak eğitildiğini iddia ediyor. Şirket, insan sanatçıların katkılarını onlara telif ücreti ödeyerek takdir ettiğini söylüyor.

Shutterstock CEO’su Paul Hennessy: “Shutterstock, son iki yılda OpenAI, Meta ve LG AI Research gibi önemli sektör oyuncularıyla üretken yapay zeka araştırma çabalarını beslemek için stratejik ortaklıklar geliştirdi ve artık sorumlu bir şekilde üretilen üretken yapay zeka yeteneklerini benzersiz bir şekilde kendi müşterilerimize sunabiliyoruz” dedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir