Shutterstock etik odaklı yapay zeka sunacak

0

Shutterstock yapay zeka

Stok görüntü platformu Shutterstock, etik uygulamalara odaklanan bir yapay zeka görüntü oluşturucu başlattı.

Ocak ayı başlarında AI News, Getty Images’in Stable Diffusion yaratıcısı Stability AI’ye telif hakkı ihlali iddiasıyla dava açtığını bildirdi. Stable Diffusion’ı eğitmek için kullanılan 2.3 milyar görüntünün 12 milyonunun bağımsız bir analizinde, stok görüntü web sitelerinden ve WordPress, DeviantArt ve Tumblr gibi yüksek miktarda kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe sahip platformlardan çok sayıda görüntünün kullanıldığı buldu.

Birçok insan sanatçı, geçim kaynaklarına zarar veren metinden görüntü oluşturucularla ilgili endişelerini dile getirdi.

Shutterstock, yapay zeka görüntü oluşturucusunun içinde yaşadığımız dünyanın çeşitliliğini temsil eden varlıklar kullanılarak eğitildiğini iddia ediyor. Şirket, insan sanatçıların katkılarını onlara telif ücreti ödeyerek takdir ettiğini söylüyor.

Shutterstock CEO’su Paul Hennessy: “Shutterstock, son iki yılda OpenAI, Meta ve LG AI Research gibi önemli sektör oyuncularıyla üretken yapay zeka araştırma çabalarını beslemek için stratejik ortaklıklar geliştirdi ve artık sorumlu bir şekilde üretilen üretken yapay zeka yeteneklerini benzersiz bir şekilde kendi müşterilerimize sunabiliyoruz” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.