Siber güvenlik çalışanları büyük stres altında

0

Siber güvenlik stres

Güvenlik araştırmacıları, siber güvenlik iş gücünde, kalıcı fidye yazılımı tehditleri ve güvenlik uzmanlarını sektörü tamamen terk etmeye zorlayan, büyük ölçekli saldırılardan kaynaklanan “artan ve sürdürülemez stres seviyeleri” konusunda uyardılar.

Siber güvenlik şirketi Deep Instinct tarafından hazırlanan bir rapor, kıdemli ve yönetici düzeyindeki siber güvenlik uzmanlarının yüzde 46’sının stres nedeniyle sektörü bırakmayı düşündüklerini ortaya koydu.

Araştırmacılar, bunun “fidye yazılımlarından kaynaklanan amansız bir tehdit” tarafından yönlendirildiğini ve 2020 SolarWinds saldırısına ve 2021’deki Kaseya fidye yazılımı olayına benzer bir ölçekte tedarik zinciri saldırılarının her ikisinin de geniş kapsamlı ve uzun süreli sonuçları olduğunu buldu.

Deep Instinct, bu tür saldırıları önlemenin yükünün, ağları ve daha geniş kurumsal sistemleri güvenli tutmakla görevlendirilenlere ağır geldiğini tespit etti. Siber güvenlik uzmanlarının yüzde 90’ından fazlası rollerinde stresli ve profesyonellerin “önemli bir oranı” bunun işlerini yapma yeteneklerini olumsuz etkilediğini kabul ediyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>