Siber güvenlik liderleri toplu istifalar bekliyor

0

Siber güvenlik liderleri

Yeni bir araştırmaya göre, İngiltere’deki 10 siber liderden dördü stresin onları gelecek yıl içinde işlerini bırakmaya zorlayabileceğini söylüyor. Devam eden beceri kriziyle birleştiğinde, kitlesel istifa birçok sektörü tehlikeli bir durumda bırakabilir.

Siber güvenlik hizmetleri şirketi Bridewell, birden fazla sektörden 521 kritik ulusal altyapı karar vericisiyle yaptığı ankette, yüzde 95’inin önümüzdeki 12 ay içinde ayrılmalarını olası kılacak faktörlerle karşılaştığını tespit etti. Bu liderler, konumlarından ayrılma isteklerini ezici bir çoğunlukla iki baskın nedene bağladılar: Katılımcıların yüzde 42’si bir siber ihlalin kaçınılmaz olduğunu ve kariyerlerini zedelemesini istemediğini ve yüzde 40’ı stres ve tükenmişliğin kişisel yaşamlarını büyük ölçüde etkilediğini söylüyor.

Bridlewell, mesleği bırakmak isteme nedenlerinin kıdem düzeyine göre değiştiğini buldu. Örneğin, üst düzey yöneticilerin bir siber saldırıdan korkma olasılığı daha yüksekken, yönetici düzeyindekiler daha yüksek düzeyde stres ve tükenmişlik rapor ediyor. Departman başkanlarının gerçekçi olmayan beklentiler nedeniyle ayrılmaya zorlanmaları daha olasıyken, yöneticiler daha çok maaşla yönlendiriliyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana siber saldırıların arttığını ve yüzde  operasyonlarının önümüzdeki 12 ay içinde fidye yazılımları tarafından önemli ölçüde kesintiye uğrayacağını düşünüyor. Ayrıca Bridewell tarafından ankete katılanların yüzde 87’si bir siber saldırı sonucunda işlerini kaybetmekten korktuklarını söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>