Techinside Google News
Techinside Google News

Siber güvenlik liderlerinde istifa akımı sürüyor

Yeni araştırmaya göre, İngiltere ve ABD'deki bilgi güvenliği şeflerinin (CISO'lar) ve BT güvenlik yöneticilerinin neredeyse üçte biri mevcut kuruluşlarından ayrılmayı düşünüyor.

Yeni araştırmaya göre, İngiltere ve ABD’deki bilgi güvenliği şeflerinin (CISO’lar) ve BT güvenlik yöneticilerinin neredeyse üçte biri mevcut kuruluşlarından ayrılmayı düşünüyor.

Üstelik üçte biri önümüzdeki altı ay içinde işini bırakmayı planlıyor. Siber güvenlik firması BlackFog, büyüyen BT güvenlik tehditleri ve sektördeki kalifiye profesyonel eksikliği karşısında karşılaştıkları zorlukları anlamak için ABD ve Birleşik Krallık’ta 500’den fazla çalışanı olan şirketlerde 400’den fazla BT karar vericisiyle bir anket yaptı.

Birçok BT güvenlik liderinin gelişen tehditlere ve yeni siber güvenlik uygulamalarına ayak uydurmak için mücadele ettiğini ve aynı zamanda pek çok kişinin sektörden uzaklaşmasına neden olan işe alım, elde tutma ve iş-yaşam dengesi ile ilgili sorunları bildirdiğini tespit etti. Rollerinin en sevmedikleri yönü sorulduğunda, yüzde 30’u iş-yaşam dengesinin eksikliğini belirtirken, yüzde 27’si stratejik iş konularını ele almak yerine ‘yangınla mücadele’ için çok zaman harcandığını söyledi.

İşin stresleri nedeniyle ayrılmayı planlayan CISO’ların yüzde 32’sinin üstünde, yüzde 52’si Zero Trust gibi yeni çerçeveler ve modellerle güncel kalmakta zorlandıklarını kabul ederken, yüzde 20’lik bir diğer kesim ise takımlarında doğru beceriler “ciddi bir meydan okumaydı”. Katılımcıların yüzde 32’si rollerinden ayrılmayı düşünürken, yüzde 33’ü bunu önümüzdeki altı ay içinde yapacaklarını, yüzde 37’si ise önümüzdeki 7-12 ay içinde gemiye atlamaya hazır olduklarını söyledi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir