Siber güvenlik personelleri stresten şikayetçi

0

Siber güvenlik personelleri

VMware tarafından yapılan araştırmaya göre, siber güvenlik olaylarını yanıtlayanların yüzde 47’si son 12 ayda tükenmişlik veya aşırı stres yaşadıklarını söylüyor.

Bu, bir önceki yılki yüzde 51’e kıyasla biraz daha düşük olsa da şaşırtıcı olmayan bir şekilde siber güvenlikte çalışmanın stresinin onları işlerini bırakmayı düşündürdüğünü söyleyenlerin yüzdesi biraz arttı.  Bu grubun yüzde 69’u, 2021’deki yüzde 65’e kıyasla, stres ve tükenmişliğin konumlarını düşünmelerine neden olduğunu söylüyor.

Siber güvenlik stresli bir iş. Personelin yalnızca siber suçlular, fidye yazılımı çeteleri ve hatta ulus devlet destekli bilgisayar korsanlığı kampanyaları tarafından oluşturulan tehditlerin üstünde kalması gerekmiyor, aynı zamanda kullanıcılarının yaptıklarını her zaman anlamayı gerektiriyor.

Bunun da ötesinde, özellikle önemli yeni sıfırıncı gün açıkları ortaya çıktığında ve bilgisayar korsanları tarafından kullanıldığında güvenlik açıklarını yönetme zorluğu da var. Ankete göre, katılımcıların yüzde 62’si son 12 ayda bir sıfırıncı gün açığıyla karşılaştı. Ayrıca katılımcıların üçte ikisi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana siber saldırıların sayısının arttığını söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>