Siber güvenlikte içeriden gelen tehditlere dikkat!

0

Özellikle şirketler için siber tehditlere karşı önlemler almak son derece önemli. Çoğunlukla dış tehditlere odaklanılsa da iç tehditlerin de varlığını göz ardı etmemek gerekiyor. Siber güvenlik konusunda çözümler ararken mutlaka her iki tehdit unsuru için de çözümler bulmak gerekiyor. Dışarıdan gelen tehditler kadar, içeride karşı karşıya kalınan tehditler de şirketler için oldukça önemli.

Siber güvenlik konusunda yalnızca dış tehditlere karşı önlemler almak, şirketler için son derece tehlikeli. Günümüzde, şirket çalışanları farkında olarak ya da olmayarak şirketin önemli verilerini dışarıya sızdırabiliyor. Aslında bu da iç tehditlerin ne kadar tehlikeli olduğunun en somut göstergesi.

Dışarı sızdırılan her bilgi şirketler için büyük sorunlara ya da mali kayıplara neden olabiliyor.

Siber güvenlik konusunda iç tehdit unsuru!

Çoğunlukla siber tehdit düşünüldüğünde akla dışarıdaki unsurlar geliyor. Ancak, şirket içinde kötü niyetle ya da ihmalkarlık nedeniyle bazı veriler dışarı sızdırılabiliyor. Bu da şirketler için önemli bir mali kayıp oluşturabiliyor.

Dış tehditlere karşı antivirüs yazılımları kullanarak kendini dışarıya karşı koruyan şirketlerin iç tehditler için de önlemler alması gerekiyor. Bunun için veri sızıntısı önleme yazılımları öne çıkıyor. Ağ denetim özelliği bulunan bu yazılımlar hassas verilerin ağ dışına çıkmasının önüne geçiyor. Bilgisayarı şifreleme imkanı sunan yazılımlar bu sayede yetkisiz kişilerin bilgilere erişmesini önlüyor.

Günümüzde artan veri akışı hem dışarıdan hem de içeriden gelen siber tehditlerin denetlenmesini zorlaştırıyor. Özellikle şirketlerin bunu farkında olarak hareket etmesi son derece önemli.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>