Siber güvenlikte tükenmişlik sendromu yaşanıyor

0

Siber güvenlikte tükenmişlik

2022’de siber güvenlik söz konusu olduğunda işverenler şimdiden bir ikilemle karşı karşıyalar. Dünya çapında yalnızca siber saldırı girişimlerinin sayısı artmıyor, aynı zamanda işverenler de sıkılaşan işe alım piyasasının ek baskısıyla ve teknoloji endüstrisini de etkileyen rekor düzeyde istifalarla karşı karşıya.

Yetenek için yapılan bu savaş, siber güvenliğe özellikle sert darbe vurabilir. ThreatConnect tarafından 500’den fazla BT karar alıcısı arasında yapılan bir ankete göre, özel sektör işletmelerinin yüzde 50’sinde halihazırda şirketlerinde temel, teknik BT güvenlik becerilerinde boşluklar var. Dahası, BT yöneticilerinin yüzde 32’si ve BT müdürlerinin yüzde 25’i önümüzdeki altı ay içinde işlerini bırakmayı düşünüyor.

ThreatConnect’in araştırması, ankete katılanların yüzde 27’sinin belirttiği gibi, yüksek düzeyde stresin, çalışanların işten ayrılmasına en çok katkıda bulunan ilk üç neden arasında olduğunu buldu. Bilgi güvenliği şefi Josh Yavor, “İnsan hatası, kuruluşlardaki veri ihlallerinin en büyük nedenlerinden biridir ve bir veri ihlaline neden olma veya bir kimlik avı saldırısına yakalanma riski, yalnızca çalışanlar stresli ve tükenmiş olduğunda artar” diyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>