Siber güvenlikte yetkinlik açığı büyüyor

0

siber güvenlikte yetkinlik

Mezun sayısı artmasına rağmen siber güvenlikte yetkinlik açığında artış devam ediyor. Bu sorunla ilgili AB üyelerine yönelik rapor yayınlandı.

Siber güvenlikte yetkinlik açığı tehlikeli olabilir mi?

Avrupa Birliği üyeleri, yeni mezunlardaki artışla kısmen ele alınabilecek toplu bir siber güvenlik becerileri eksikliğine dikkat çekiyor.

Tedarik zinciri bileşenleri şu anda tüm endüstrileri etkiliyor. Ancak pandemi öncesinde var olan bir tedarik zinciri sorunu, siber güvenlik personeli için arz ve talep arasındaki uyumsuzluğu ortaya koyuyor.

AB’nin siber güvenlik ajansı ENISA, kalıcı işgücü piyasası arz sorunu hakkında bir bayrak açtı ve önümüzdeki iki yıl içinde mezun sayısının iki katına çıkmasına rağmen sorunun çözülmeyeceğini söyledi. ENISA yeni bir raporda, “Nitelikli ve kalifiye işçi sayısı talebi karşılamak için yeterli değil ve sonuç olarak Avrupa da dahil olmak üzere dünya çapında ulusal işgücü piyasaları bozuluyor” diyor.

ENISA: “Önümüzdeki 2-3 yıl içinde mezun sayısının iki katına çıkması bekleniyor” açıklamasını yaptı.  ENISA, sorunun nasıl çözüleceğini araştıran yeni bir raporda siber güvenlik “beceri açığı” ve “beceri eksikliği” terimlerini birbirinden ayırıyor. İlki, profesyonel bir ortamda siber güvenlik görevlerini yerine getirmek için işgücünde uygun becerilerin eksikliğini ifade ediyor. İkincisi, “görevler için nitelikli aday eksikliğinin bir sonucu olarak ortaya çıkan doldurulmamış veya doldurulması zor boş pozisyonlar” anlamına geliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>