Siber risk ve kripto varlıklar, sigortacıların gündeminde

0

2022’de robotik ve yapay zekâ çözümleri, iklim koşulları ve dünyadaki enflasyon artışı gibi etmenler sigortanın yönünü belirlerken siber risk ürünleri ve kripto varlıklara yönelik sigorta ürünlerinde bu yıl artış bekleniyor. IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği CEO’su Murat Çiftçi, “Dijitalleşme ve uzaktan çalışmanın yol açtığı yeni koşullar ışığında bu yıl kişiye özel mikro kişiselleştirilmiş çoktan seçmeli sigorta ürünleri revaçta olacak” diyor.

Finans dünyası gibi sigortacılık sektörü de, iş hayatının yönünü gösteren işaretler sağlamaya devam ediyor. Çiftçi’nin mikro krediler konusundaki açıklaması, girişimciliğin gelişeceğine ve girişimci sayısının artmasıyla bu alanın gelişeceğini gösteriyor. Tabii bunun teknoloji tarafında da önemli yansımaları olacak.  Çiftçi, “Dünyada dijitalleşme ve uzaktan çalışmanın yol açtığı yeni koşullar ışığında, kişiye özel mikro, kişiselleştirilmiş ve çoktan seçmeli sigorta ürünleri popüler hale gelecek” ifadesindeki kişiselleştirme ve çoktan seçme şu anda girişimciler kadar sigorta şirketlerinin de üzerinde çalıştığı veya satın almaya/kullanmaya hazır olduğu teknolojileri gerektiriyor. Bu çalışmalar yeni değil ama önemini yitirdiğini söylemek de kolay değil.

Çiftçi, “Robotik ve yapay zeka çözümleri ve hizmetlerin ön plana çıkmasını, iklim koşullarının daha detaylı bir değerlendirmeye tabi tutulmasını bekliyoruz. Önümüzdeki dönemde siber risk ürünlerine ilginin daha da artmasını, kripto varlıklara yönelik çalışmaların yoğunlaşmasını bekliyoruz. Tamamlayıcı sağlık ve siber özellikle çok revaçta; her iki alanda da yüzde 50’ler civarı büyüme beklentisi mevcut. BES’teki devlet katkısının yüzde 25’ten yüzde 30’a çıkmasıyla hayat tarafında büyüme beklentilerinin yüksek olacağını söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra sorumluluk sigortaları ve enerji sigortaları da gittikçe büyüyen sektörler olarak karşımıza çıkacaktır” diyor.

Siber riskler, yönetici sorumluluk sigortalarını artırıyor

Pandemi ile birlikte siber risklere karşı kullanıcıların çok açık bir hedef haline geldiğini ve saldırıların arttığını belirten Murat Çiftçi, “Değişen iş yapış şekilleri,  evden çalışma kültürünün yerleşmesi, farklı risklere de zemin hazırladı. Siber açıdan yöneticiler ihmaller karşısında savunmasız ve hazırlıksız kaldı. Bu olaylar özellikle siber sigorta ve yönetici sorumluluk sigortası pazarlarında radikal değişikliklere sebep oldu diyebiliriz” şeklinde konuşuyor.

“İş durması poliçeleri de pandemi içinde yaşadığımız süreçlerden sonra önemini artırdı diyebiliriz. Kısa bir süre olarak sınıflandıracağımız iş durması vakalarında, teminat altında olmayan pek çok işverenin büyük sıkıntıya düştüğünü hatta iflasa kadar gittiğini gözlemledik. Bu konular da elbette iş durması teminatı kadar yönetici sorumluluk sigortalarında da sahiplik oranlarını artırdı” diyen Çiftçi, “Her ne kadar artan talebi konuşuyor olsak da Türkiye sigortalanma bilincinin yüksek olduğu bir ülke değil. Yaşanan olumsuz koşullardan sonra artan oranlar olayların unutulmasının ardından yine düşmeye başlıyor” yorumunu da ekliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>