Siber saldırıda Bitcoin ile fidye istendi

0

Siber saldırıda Bitcoin

Johannesburg’da sunuculara yönelik düzenlenen siber saldırıda Bitcoin ile fidye istendi. Meclis üyeleri, bu fidyeyi ödemeyi kabul etmedi.

Siber saldırıda Bitcoin istendi

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük şehri olan Johannesburg, 24 Ekim’de büyük bir siber saldırıya uğradı. Belediyenin tüm fatura, sağlık, kütüphane gibi bilgileri bu saldırıdan etkilendi. 28 Ekim’de Johannesburg Belediyesi tarafından yapılan açıklamada bu saldırı doğrulandı ve fidye istenildiği belirtildi.

Paylaşılan bilgilere göre siber saldırganlar, yaklaşık 37 bin dolara denk gelen 4 Bitcoin fidye istedi. Meclis yetkilileri bu fidye talebinin onaylanmadığını ve verilmeyeceğini duyurdu. Ayrıca birçok vatandaşın verisinin kurtarıldığı da açıklandı.

Meclis üyeleri, sistemlerin yeniden tam haliyle işlevsel hale geleceğini açıkladı. Ancak şehirdeki çağrı merkezi gibi kritik birimler halen kullanılamaz durumda.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>