Siber saldırılar hızla artıyor

0

Türkiye’de profesyonel hizmetler alanında 28’nci yılını dolduran Deloitte Türkiye, günümüzde artan siber saldırılara yönelik “Global Siber Güvenlik Yönetici Bilgilendirme Raporunu” hazırladı. Rapor,   geleneksel güvenlik sınırlarının bulanıklaştığı hatta artık tamamen yok olmaya başladığı bir ortama işaret ediyor. Önce cep telefonlarının daha sonra sosyal medyanın ve bulut teknolojilerinin hayatımıza girişi ile işletmelerin geleneksel sınırlarının her geçen gün genişleyerek, “sınırsız” hale geldiğini vurgulayan rapor, artık her ölçekte ve her sektörden kurumların siber güvenlik tehditleri ile karşı karşıya olduğunun altını çiziyor.

Deloitte Türkiye Siber Güvenlik Hizmetleri Lideri Cüneyt Kırlar, “Küçük ve orta seviyeli şirketlere yapılan saldırılarda son bir sene içerisinde yüzde 42 oranında artış olduğu görülmektedir. Bütün şirketler artık risk altında. Günümüzde siber risk sadece bilgi teknolojileri konusu olmaktan çıkmış ve genel bir iş riski haline dönüşmüştür. Bu sebeple de, siber güvenlik konusunun yönetim kurulu seviyesinde masaya yatırılma zamanı çoktan gelmiştir” dedi.

Siber saldırlar en çok web sitelerine yönelik
Örnek vaka analizleriyle farklı sektörlerdeki siber saldırıları inceleyen rapor,  bilgi güvenliği olaylarının yüzde 35’inin web saldırıları, yüzde 22’sinin siber casusluk ve yüzde 14’ünün satış noktası ihlallerinden (POS) oluştuğunu gösteriyor. Siber saldırılar en çok rekabet avantajı, müşteri güveni, kurum itibarı ve marka gibi kolay telafi edilemeyen varlıklara zarar veriyor. Rapor, siber saldırılara karşı duyarlı yedi sektörü inceleyerek bu sektörlerdeki örnek vakalara da yer veriyor.

Fatih Sarı

Yaklaşık 20 yıldır teknoloji yazıyor. Deneyimlerini paylaşabilmek ve kurumu daha da büyütebilmek adına SDN Bilişim ailesine katıldı. TechInside yayın koordinatörü olarak görev yapıyor. Beşiktaş aşığı, evli ve Kartal isimli bir erkek çocuk babası...

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>