Siber saldırıları canlı takip edebileceğiniz siteler

0

Geçtiğimiz haftayı iki siber saldırı ile kapattık. Peki, bu siber saldırıları canlı olarak görebileceğiniz siteler olduğunu biliyor muydunuz?  

 Hatırlayacağınız gibi en son 20 Ocak’ta Türk Telekom’un DNS’lerine siber saldırı yapılmıştı. Saldırı sonucunda Google hizmetlerine saatlerce ulaşılamadı. Türk Telekom, siber güvenlik ekiplerinin çalışması sonucunda saldırı bertaraf edildi. Türk Telekom’un yaşadığı siber saldırının ardından Türksat’ın işlettiği Kablonet’te de erişim sorunu yaşandı. Fakat, konuya ilişkin şirketten bir açıklama yapılmadığını not edelim.

Peki, dünyadaki siber saldırıları canlı olarak takip edebileceğinizi biliyor muydunuz? Haberimizde bu saldırıları görebileceğiniz siteleri bir araya getirdik.

Digital Attack Map

Site üzerinden DDoS saldırılarını takip edebilirsiniz. Ayrıca saldırı boyutu ve türü (TCP bağlantısı, kaynak ve hedef port numaraları ve süre gibi) filtreler seçerek saldırıları görmek mümkün.

FireEye

FireEye Cyber Threat Map ile en çok saldırı yapılan 5 endüstri dalı ve en çok saldırı yapan ülkeleri takip edebilirsiniz.

Kaspersky

Antivirüs çözümleriyle tanıdığımız Kaspersky’nin gerçek zamanlı siber tehdit haritasıyla web antivirüs, e-posta antivirüs, saldırı tespit sistemi ve botnet faaliyetlerini algılama gibi saldırı türlerin görmek mümkün.

Threat Cloud

Check Point’in yayımladığı bir harita olan Threat Cloud’da dün ve bugün yaşanan saldırı verileri paylaşılıyor. Ayrıca hedef ve kaynak ülke bilgilerine de sitede yer veriliyor.

Akamai

Akamai’nin canlı haritası üzerinden ağ ve saldırı trafiği görülebiliyor. Bununla birlikte bölgelere göre filtreleme yapmak da mümkün.

LookingGlass

LookingGlass Cyber Solutions’ın sahibi olduğu Cyveillance’ın yayımladığı haritada virüs kayıtları ve phishing (oltalama) saldırılarını gerçekleştiren internet siteleri yer alıyor. Ayrıca botnet faaliyetleri de siteden takip edilebiliyor.

Talos

Cisco’nun sahibi olduğu Talos, en çok spam yapan ve en çok zararlı yazılım gönderen ülkeleri paylaşıyor. Bu ülkelerin ait ayrıntıları da görmek mümkün.

Netscout

Netscout ile DDoS saldırılarını canlı olarak görebilirsiniz. Bu saldırıları bant genişliği, kaynak, hedef, faaliyet türü (UDP, IPv4, DNS yükseltme) ve faaliyet kategorisi (yükseltme, volümetrik, TCP bağlantısı) gibi filtrelerle takip edebilirsiniz. Netscout ayrıca küresel DDoS özetlerini de aktarıyor.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>