Siber saldırıların gelir kayıplarına yansıması nasıl oluyor?

Siber saldırıların gelir kayıplarına yansıması
Siber saldırıların gelir kayıplarına yansıması

Siber güvenlik tehditleri kadar hızlı gelişiyor ki Singapur’daki şirketler buna ayak uydurmakta zorlanıyor. Singapur’daki siber güvenlik uzmanlarının yalnızca yüzde 25’i, dünya genelindeki ortalama yüzde 36’ya kıyasla, kuruluşlarının yeni tehditlere uyum sağlama becerisine “çok güvendiğini” söylüyor.

Coleman Parkes tarafından Singapur’da 500 siber güvenlik karar vericisinin katıldığı bir ankette, Asya pazarındaki diğer yüzde 62’lik bir kesim, gelişen tehdit ortamına ayak uydurmak için mücadele ettiklerini kabul etti. Güvenlik sağlayıcısı Trellix tarafından yaptırılan ve Hindistan, Endonezya, Avustralya, Almanya, ABD ve İngiltere dahil olmak üzere 15 pazardan 9,000 siber güvenlik karar vericisinin yanıtlarını inceleyen küresel bir çalışmanın parçasıydılar.

Singapur’daki yanıt verenlerin ortalama olarak günlük 54 siber güvenlik olayıyla uğraşması gerekiyordu ve bunların yüzde 39’u günde 50 ila 200 olayı yönetiyor. Küresel olarak, yüzde 34’ü günde 25 ila 50 güvenlik olayıyla ilgilendiklerini, yüzde 25’i ise günde iki kat daha fazla güvenlik olayıyla uğraşmak zorunda kaldıklarını söyledi. Singapur’da yüzde 80’i, son 12 aydaki güvenlik ihlallerinin kuruluşlarının gelirinin yüzde 10’una varan kayıplara yol açtığını söyledi. Geliri 50 milyon ila 100 milyon dolar arasında olan orta ölçekli işletmelerden yanıt verenler, şirketlerinin ortalama yüzde 9’luk bir gelir kaybettiğini tahmin ederken, 10 milyar ila 25 milyar dolar arasında gelire sahip büyük işletmelerden gelenler, kayıpların ortalama gelirin yüzde 5’i olduğunu söyledi.

Yüzde 64’ü mevcut güvenlik araçlarının güvenlik operasyonları ekibinin maksimum verimlilikle çalışmasını desteklemediğini söylerken, yüzde 35’i korumalarında kör noktalar olduğunu itiraf etti. Diğer %90’ı ise siber güvenlik altyapılarının “silolanmış” olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz