Siber saldırıya uğrayanlar için tehlike devam ediyor

0

Siber saldırı

Bir siber saldırıya uğrayan çoğu şirketin, olaylardan sonra bile siber güvenlik stratejilerini geliştirmek için mücadele etmesi nedeniyle, bazen tekrar tekrar kurban olması muhtemeldir.

Siber güvenlik şirketi Cymulate tarafından yapılan araştırmaya göre, şirketlerin yüzde 39’u son 12 ayda siber suçlara maruz kaldı ve bunların üçte ikisi birden fazla kez vuruldu. Bir kereden fazla vurulanlardan 10’da biri, 10 veya daha fazla kez başka siber saldırılara kurban gitti.

Cymulate’in siber evangelizm direktörü Dave Klein verdiği demeçte, “Aslında, saldırıya uğradıysanız ikinci veya birden çok kez vurulma şansınız çok daha fazlaydı” diyor.

Ankete katılan şirketlerin kurbanı olduklarını söyledikleri en yaygın siber suç türü, kötü amaçlı yazılım saldırıları (yüzde 55), ardından fidye yazılımı saldırıları (yüzde 40) oldu. Diğer yaygın olaylar arasında dağıtılmış hizmet reddi saldırısı (DDoS) saldırıları ve kripto hırsızlığı saldırıları yer aldı.

Siber suç kurbanları için en yaygın saldırı kaynağı, son kullanıcıları (yüzde 56) hedefleyen ve onları kötü amaçlı yazılım yükleyen kötü amaçlı bağlantılara tıklamaları için kandıran veya onları kullanıcı adlarını ve parolalarını çalan sahte oturum açma sayfalarına yönlendiren kimlik avı e-postalarıdır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>