Siber savaş mı geldi?

0

Saçma sapan bir sebepten savaşan iki ülkemiz olsun. Gerçi savaşın mantıklı bir sebebi olur mu dediğinizi duyar gibi oluyorum ama konumuz başka. Yıllardır sektör büyüklerimiz ileride savaşlar topla tüfekle değil siber dünyada olacak diyorlar ya işte ben de o konuya girmek ve Ramazan bayramına neşe katmak istiyorum.

Şimdi bu iki ülkeden biri dünyadaki emperyalist güçlerce oluşturulmuş bir askeri birliğe üye diğeri de karşı kutba yakın oldun. Tabii ki emperyalist taraftaki ülke askeri güç olarak diğerinden üstün olacak. Ancak diğer ülkenin ise emperyalist olmayan ülkelerden birçok sempatizanı ve siber dünyada çok güçlü destekçisi olsun.

Savaş başlasın, çocuklar ölsün

Senaryoyu kızıştırmaya başlayalım. İki ülke arasında savaş başladı. Doğal olarak askeri gücü üst düzeyde olan diğer ülkede çoluk-çocuk demeden herkesi öldürmeye başlıyor. Zayıf olan ülke de karşılık veriyor ancak karşısında öyle bir savunma sistemi var ki silahları sapandan daha etkilin olamıyor.

O da ne bir anda olaya siber askerler dahil oluyor. Senaryo bu ya aslında kendisi emperyalist olmayan hatta emperyalistlere karşı savaş vererek bağımsızlığını kazanmış bir ülke de savaşa dâhil oluyor. Nasıl mı? Şöyle ki o ülkede yüksek bir teknolojiyle üretilmiş mazlum ülkeleri yok etmek için oluşturulmuş asıl amacı savunma olan ama aslında zayıfları yok etmeye yönelik bir sistem var.

bigstock-Hacker-Typing-On-A-Laptop-44548564

 

İşte siber savaşçılar önce bu sistemi etkisi hale getiriyor. Bu ana sistem devre dışı kalınca savaşan iki ülkeden silahça güçlü olanın bir anda savunması düşüyor. Zayıf olanlar da olanca güçleriyle kayıplarının acısını çıkarmak için diğer rakibe saldırmaya başlıyor. Ama o da ne? Senaryo yine aynı ve yine çocuklar ölüyor…

İşte görüyorsunuz, biraz esprili biraz kinayeli bir yazı oldu. Savaş topla tüfekle de olsa, siber dünyada da olsa sonunda ama en sonunda çocuklar ölüyor.

O yüzden savaşlar olmasın, çocuklar ölmesin…

Fatih Sarı

Yaklaşık 20 yıldır teknoloji yazıyor. Deneyimlerini paylaşabilmek ve kurumu daha da büyütebilmek adına SDN Bilişim ailesine katıldı. TechInside yayın koordinatörü olarak görev yapıyor. Beşiktaş aşığı, evli ve Kartal isimli bir erkek çocuk babası...

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>