Siber suçlular da artık tasarruf etmeyi düşünüyor

0

hacker-being-hacked-article-display-b-usa-surveillance-spying-nsa-gchq-canada2012 ile 2013 yılları arasında Kaspersky Lab’in saptadığı kötü amaçlı yeni dosya sayısında, 2012 yılında günde 200.000 adetten 2013 yılında günde 315.000 adede hızlı bir artış olmuştu. Daha sonra işler yavaşlamaya başladı. 2014 yılında toplam rakam günde sadece 10.000 adet arttı ve 2015 yılında toplam rakam 325.000 adetten 310.000 adede geriledi.

Hızlı getiri elde etmenin yollarını arayan siber suçluların; rootkit, bootkit veya kendi kendini çoğaltan virüs gibi karmaşık kodlama araçlarının sonuç getirse de maliyetli olduğu, bunun da genel marjları düşürdüğü kanaatine vardıkları anlaşılıyor. Dahası, geliştirmesi on binlerce dolara mal olabilen bu karmaşık kötü amaçlı programlar, giderek daha da gelişmiş bir hale gelen ve çok daha karmaşık kötü amaçlı yazılımları algılamaya ve analiz etmeye alışkın anti-virüs yazılımlarından kendilerini koruyamıyor.

Bu nedenle 2015’te, özünde zararsız ancak çoğu kez rahatsız edici olan reklam destekli yazılımın genel virüs algılamalarında daha çok öne çıktığı görüldü. Bu, siber suçlu taktiklerinde bir evrime işaret ediyor ve bu kişilerin çoğunun artık yarı meşru ticari yazılım, etkinlik ve diğer tür “gerekli malzeme” satan işletmeler gibi davrandığını gösteriyor.

Diğer eğilim ise siber suçluların ve hatta gelişmiş, devlet destekli tehdit eylemcilerinin dijital ürünlerde daha fazla yasal sertifika kullandığı. Saldırganlar, satın alınmış veya çalınmış sertifikaların da yardımıyla, resmi olarak imzalanmış bir sertifikaya normal bir sertifikadan daha fazla güvenen güvenlik yazılımlarını kandırıyor. Sertifikanın değeri sadece on beş yirmi dolar olabiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>