Sibernetik bitki geliştirildi

0

sibernetik bitki

MIT araştırmacıları sibernetik bitki geliştirerek oldukça ilginç bir çalışmaya imza attı. Sibernetik bitki, gelecekte otomasyonun nereye ulaşacağını gösteriyor.

Sibernetik bitki: Elowan

Evinde bitki yetiştiren herkesin bildiği gibi, bitkileri cam kenarı gibi daha çok güneş alan yerlere koymak daha hızlı büyümesini sağlıyor. Ancak bitkileri her gün en iyi güneş alan yere taşımak neredeyse imkansız bir durum. MIT araştırmacıları, bu durumu çözebilmek için bitkilerin duygularından yararlanıyor.

Aslında tıpkı bizler gibi ‘hissedebilen’ bitkiler, bulundukları ortama göre davranış sergiliyor. Farklı durumlara karşı yapılarındaki elektrik sinyalinde değişim yaşanıyor. Bitkilerin yaydığı sinyali yükselteci devre ile yükselten araştırmacılar, bitkinin altında bulunan panelin hareket etmesini sağlıyor. Böylelikle bitki güneş ışığını en iyi alacak şekilde hareket edebiliyor. Panelin geliştirilmesiyle gelecekte evin içinde hareket eden bitkileri görmek pek de sürpriz olmayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>