Siemens İnovasyon Yarışması başlıyor

1

Kurtköy’de bulunan İstanbul Teknopark, kurulduğu günden bu yana sürekli artan bir ilgiye sahip. Sadece Türkiye merkezliler değil, global markalar da burada yer alıp önemli Ar-Ge çalışmalarında bulunuyor.

Bu firmalardan biri olan Siemens de, Teknopark’taki ofisine ek olarak Siemens Innovation Lab isimli bir merkez kurdu. Bu merkez, yeni fikirlerin hayat bulması için ideal bir ortam sunarken, bu yıl ilki düzenlenen özel bir yarışmayla da adından söz ettiriyor.

Yarışmanın tanıtım toplantısında röportaj yaptığımız Siemens Türkiye Kurumsal Teknolojiler Direktörü Erdem Alptekin, Siemens İnovasyon Yarışması’nın yalnızca yerel bir ödül olmadığına dikkat çekti. Kazananların, Siemens’in global inovasyon ağına dahil olma fırsatı bulacağını söyleyen Alptekin,  kazananların prototip geliştirme çalışmaları yapmak üzere Türkiye, Almanya, Hindistan ve Çin’de düzenlenen ve üç ay boyunca süren Siemens inovasyon kamplarından birine katılacağını belirtti.

Yarışma üç kategoriden oluşuyor

Başvuruların siemens.com.tr/innovationcontest web sitesinden yapılacağı yarışmada adaylara “Akıllı Şehirlerde Bütünleşik Ulaşım”, “Geleceğin Terapi Odaları” ve “Akıllı Şebekelerde Güvenlik” başlıkları altında üç ayrı kategoride proje geliştirme seçeneği sunuluyor. Adaylar projelerini bu üç kategoriden birinde ya da üçünde de hazırlama şansına sahip. Başvuruların ardından yapılacak değerlendirme sonucu kazanan sekiz aday Teknopark İstanbul’da bulunan Siemens İnovasyon Laboratuvarı’nda projeleri için bir prototip geliştirmeleri amacıyla Siemens İnovasyon Kampı’na katılma hakkı kazanacaklar. Ayrıca burada fikirlerini geliştiren her yarışmacıya Siemens Türkiye’den bir mühendis, mentor olarak eşlik ederek danışmanlık verecek.

Yarışmanın birincisi 5.000 Euro, ikincisi 3.000 Euro ve üçüncüsü 2.000 Euro para ödülü kazanacak. Yarışmanın birincisi ayrıca prototip geliştirme çalışmaları yapmak üzere Almanya, Hindistan ya da Çin’de düzenlenen üç aylık Siemens İnovasyon kamplarından birine katılma hakkı kazanacak.

Bazı buluşlar dünyayı değiştirir

Siemens Türkiye tarafından ilk kez düzenlenecek olan ve gençleri inovatif düşünme konusunda özendirmeyi ve teşvik etmeyi hedefleyen Siemens İnovasyon Yarışması’nın başvuruları, 30 Mayıs 2015 tarihine kadar alınacak. Alan gözetmeksizin Türkiye’de eğitim gören tüm üniversite son sınıf öğrencileri, yeni mezun olanlar ve 35 yaşını doldurmamış yüksek lisans ve doktora öğrencilerine açık olan yarışmanın sonuçları, Haziran 2015’te açıklanacak.

“Bazı buluşlar dünyayı değiştirir” mottosuyla hayata geçirilen yarışma ile Siemens, inovasyonu gençlerin öncelikli gündemlerinden biri yapmayı hedefliyor. Siemens, inovasyonun istihdam artışını, sürdürülebilir büyümeyi, toplumsal refahı ve yaşam kalitesini garantileyen en önemli faktör olduğu farkındalığıyla, inovatif düşünme biçiminin yaygınlaşması için gençlere mentorlük etmeyi amaçlıyor.

Yorumlar

  1. Bu tür yarışmalar neden sadece yeni mezun, son sınıf ve yüksek lisans yapanlar diye kısıtlama getirilmiş anlamsız. Birçok uluslararası geliştirme yarışmalarında (hackathon), böyle bir kural bulunmamakta, hatırlatalım.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>