Sigorta şirketleri araç sürüş verilerine erişmeli mi?

0

Sigorta şirketleri sürüş verileri

Avrupa Birliği, sürücü verilerine adil erişim sağlamak için olası kurallar hakkında bir kamuoyu istişaresini başlattı.

Avrupa Komisyonu paylaştığı bir belgede, 2018’deki yeni arabaların yüzde 85’inden fazlasının bağlantılığı olduğunu ve 2025 yılına kadar 470 milyondan fazla bağlantılı aracın Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’de yollarda olması beklendiğini söyledi. AB yöneticisi, AB’nin halihazırda bir Veri Yasası önerdiğini, ancak otomatik verilerin işlenmesi için yeterince ayrıntılı olmayabileceğini, bir başka önlemin veri setlerini standartlaştırabileceğini ve adil erişim ve rekabeti garanti edebileceğini söyledi.

Otomobil üreticileri, artık kablosuz iletim yoluyla alınan artan miktarda bilgi ile, ne kadar hızlı sürüldüğü gibi otomobillerden gelen verilere erişimi çok kolay bir şekilde sağlıyor. Sigorta şirketleri, araçlarından verilere kimlerin doğrudan erişebileceğine otomobil üreticilerinin değil sürücülerin karar vermesine izin vermek için AB’de lobi yapıyor.

Insurance Europe’un kişisel ve genel sigorta başkanı Nicolas Jeanmart: “Verileriyle ne yapmak istediklerine ve sigorta şirketi gibi harici bir sağlayıcıyla paylaşmak isteyip istemediklerine her sürücünün karar vermesi gerekir” diyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>