Sigorta şirketleri sürücüsüz otomobil kayıtlarına erişim istiyor

0

Dünya kara yolları sürücüsüz otomobil devriminin eşiğindeyken, sigorta şirketleri de önemli bir konuda uyarıda bulundular.

Devletler, sürücüsüz otomobillerin yollara çıkma izni alabilmesi için gerekli yasal düzenlemeler üzerinde çalışırken, sigorta şirketleri de kendilerini hatırlatmak durumunda kaldılar.

Meydana gelecek kazalarda kimin haklı, kimin haksız olduğunu tespit edebilmek için sigorta şirketleri otomobillerin sürüş kayıtlarına engelsiz şekilde erişim hakkı istiyor.

Hangi bilgiler ne kadar paylaşılmalı?

Ne var ki bu bilgiler sürücülerin mahremiyetini riske atabilecek kayıtlar içerdiğinden otomobil sahipleri bu erişimden memnun kalmayabilir. Ayrıca, sürücüsüz otomobillerin kaza yapması halinde artık suçlu araç sahipleri değil, otomobilin üreticisi olacağı için, otomobil firmalarının sigorta şirketlerine ağır tazminatlar ödemesi gündeme gelebilecek.

İngiltere’de sigorta şirketleri birliği sürücüsüz otomobillerin kaza yapması halinde, aracın kazadan önceki 30 saniye ve kazadan sonraki 15 saniyesini içeren kayıtları talep ediyorlar. Bu kayıtlarda aracı kaza öncesinde kimin kullandığı, yani kontrolün otomobilde mi yoksa sürücüde mi olduğu anlaşılacağı gibi kazanın nedeni de ortaya çıkacak.

Elbette sadece İngiltere’de değil, tüm dünyada trafik kurallarının ve sigorta şirketlerinin, bu yeni teknolojiye adapte olması gerekecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>