Sigortacılıkta sahtecilik Büyük Veri ile tespit edilecek

0

SabanciUni_SigortaBilgiMerkeziSabancı Üniversitesi ve Sigorta Bilgi ve Gözetleme Merkezi (SBM) stratejik bir işbirliğine imza attı. Büyük Veri Davranışsal Analiz ve Görselleştirme Laboratuvarı bünyesinde yürütülecek, “Sigorta Sektöründe Sahtecilik Tespiti Üzerine Büyük Veri Analitiği Projesi”nin imza töreni 4 Mart 2016’da gerçekleşti.

Proje, Sabancı Üniversitesi ve Massachusetts Institute of Technology (MIT)’nin birlikte kurduğu Büyük Veri Davranışsal Analiz ve Görselleştirme Laboratuvarı bünyesinde yürütülecek. Akbank’ın stratejik ortaklığının bulunduğu laboratuvar, SAS’ın sponsorluğu ile güçlendirilmişti.

Proje ile Büyük Veri analitiği yöntemleri kullanılarak sigorta sektöründe önemli bir maliyet kalemi olabilen sigorta suistimallerinin (insurance fraud) önüne geçilmesi ya da önemli oranda azaltılması hedefleniyor.

Bu kapsamda sigorta sektörünün bilgi merkezi olan SBM’de bulunan kaza verileri ve sigortalı profilleri ile davranışları, çeşitli veri madenciliği yöntemleri ile incelenerek hileli olma olasılığı yüksek dosyaların ya da hileye karışma olasılığı yüksek kişilerin etkin bir şekilde tespit edilip gerekli önlemlerin merkezi olarak alınması amaçlanıyor. Suistimallerin azaltılması yoluyla sigorta şirketlerinin kârlılığına katkıda bulunulması ve dolaylı olarak dürüst vatandaşların ödedikleri primlerin düşürülmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>