Techinside Google News
Techinside Google News

Silahlı robot köpekler için testler yapıldı

Silahlı robot köpekler ABD Deniz Kuvvetleri’nde kullanılarak test edildi. Robot köpekler insan denetiminde ateş açtı.
- Advertisement -

Yapay zekaya yönelik tüfeklerle donanmış robot köpekler, ABD Deniz Kuvvetleri Özel Operasyonları değerlendirmesine tabi tutuldu. İncelenen dört ayaklıların otomatik hedefleme sistemleri var ancak ateş etmek için insan gözetimi gerekiyor.

Silahlı robot köpekler orduda görev alıyor

ABD Deniz Kuvvetleri Özel Harekat Komutanlığı (MARSOC) şu anda Ghost Robotics tarafından geliştirilen ve savunma teknolojisi şirketi Onyx Industries’in silah sistemleriyle donatılma potansiyeline sahip yeni nesil robotik “köpekleri” değerlendiriyor. MARSOC, Ghost Robotics’in dört ayaklı insansız kara araçlarını (kısaca ” Q-UGV’ler ” olarak anılır) keşif ve gözetleme de dahil olmak üzere çeşitli uygulamalar için test ederken, en fazla dikkati çeken konu, onları uzaktan müdahale için silahlarla silahlandırma olasılığı olabilir. Ancak bu eşi benzeri görülmemiş bir şey değil: ABD Deniz Piyadeleri geçmişte de roketatarlarla donanmış robot köpekleri test etmişti.

Onyx Industries personeli tarafından onaylandığı üzere, MARSOC şu anda teste tabi tutulan iki silahlı Q-UGV’ye sahiptir ve silah sistemleri, yapay zeka destekli bir dijital görüntüleme sistemine sahip olan ve otomatik olarak tespit edebilen Onyx’in SENTRY uzaktan silah sistemini (RWS) temel almaktadır. ve insanları, dronları veya araçları takip ederek potansiyel hedefleri dünyanın herhangi bir yerinde bulunabilecek uzak bir insan operatöre rapor edebiliyorsunuz. Sistem, yangın kararları için döngüdeki insan kontrolünü sağlar ve bağımsız olarak ateş etmeye karar veremiyor.

MARSOC, yaptığı açıklamada, silah haline getirilmiş yüklerin değerlendirilen birçok kullanım durumundan sadece biri olduğunu belirtiyor. MARSOC ayrıca, Onyx Industries tarafından The War Zone’a bu silahlı robot köpeklerin yetenekleri ve konuşlandırılmasıyla ilgili olarak yapılan yorumların “bir değerlendirme sırasında birçok kullanım durumundan birinde bir yetenek veya tekil bir ilgi olarak yorumlanmaması gerektiğini” açıklıyor. Komut ayrıca, Savunma Bakanlığı’nın otonom silahlarla ilgili tüm politikalarının farkında olduğunu ve bunlara bağlı kaldığını vurguluyor.

Silahlı robot köpeklerin değerlendirilmesi, askeri kullanıma yönelik küçük robotik insansız kara araçlarına olan ilginin arttığını yansıtıyor. İnsansız hava araçları (İHA’lar) en az yirmi yıldır uzaktan insan komutası altında öldürücü güç sağlıyor olsa da ucuz robotik dört ayaklıların yükselişisilahların kayışlarla bağlanmasıyla ilgili yeni bir deney turuna yol açtı. Temmuz 2022’de, bir Unitree robodogunun arkasına cıvatalanmış bir tüfeğin videosu sosyal medyada yayıldı ve sonunda Boston Robotics ve diğer robot satıcılarının, Ekim ayında robotlarını silah haline getirmeyeceklerine dair bir taahhüt vermelerine neden oldu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir