Silahlı yapay zekaya karşı kısa film yaptılar

0

Yapay zekanın geliştirilmesi çalışmaları hızla devam ederken, Elon Musk ve Stephen Hawking gibi aydınlardan ve bilim insanlarından oluşan geniş bir cephe Birleşmiş Milletler’i silahlı yapay zeka çalışmalarını yasaklamaları konusunda uyarıyor.

Birleşmiş Milletler yapay zeka çalışmalarını kontrol etmeli

Silahlandırılmış yapay zeka çalışmalarının insanlık için büyük bir tehlike olduğunu ve mayınların veya nükleer silahların üretiminin/kullanımının yasaklanması gibi silahlı yapay zeka çalışmalarının da BM tarafından yasaklanması gerektiğini savunan cephe, şimdi silahlandırılmış, yapay zekalı drone’ların kötü amaçlı insanların elinde nasıl bir kitle imha silahına dönüşebileceğini anlatmak için özel bir kısa film yaptılar.

Filmde insanların alnına veya başına yapışarak gövdesindeki mermiyi ateşleyen ve bu sayede hedef kişiyi anında öldüren minik drone’lardan binlercesinin bir üniversite kampüsünü basarak 8600 üniversite öğrencisini öldürdüğü bir senaryo anlatılıyor. 

Bu film, yapay zekanın silahlandırılması konusunda toplumda bir bilinç oluşturur mu, bilinmez ancak film yapay zekanın insanları yok etmek için terminatör filmindeki gibi insan formundaki robotlar üretmek zorunda olmadığını çok net açıklıyor. Filmi aşağıda izleyebilirsiniz.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>