Techinside Google News
Techinside Google News

Silicon Valley Bank satıldı

Kuzey Carolina merkezli First Citizens iflas eden Silicon Valley Bank’ı satın alıyor. Bankanın İngiltere iştirakini HSBC satın almıştı.

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), First Citizens’ın Silicon Valley Bank’ı (SVB) satın almayı kabul ettiğini açıkladı. Girişimlere destek veren ve batmasıyla finans sektöründe dalgalanma yaratan Silicon Valley Bank’ın Mevduat Sigorta Fonu’nda 20 milyar dolarlık zarara yol açtığı hesaplanıyor.

Anlaşma kapsamında, Silicon Valley Bank’ın yaklaşık 72 milyar dolarlık varlığı 16,5 milyar dolar indirimle satılıyor. Borç verenlerin yaklaşık 90 milyar dolarlık menkul kıymetleri ve diğer varlıkları, FDIC’nin “tasarruf yetkisinde” kalıyor.

- Advertisement -

Kayyum atanmıştı

SVB, 21 milyar dolarlık tahvil pozisyonunu yaklaşık 1,8 milyar dolar zararla kapattıktan sonra sermaye artırımı yapacağını duyurunca hisseleri yüzde 60 değer kaybetmişti. Bunun üzerine Federal Mevduat Sigorta Kurumu bankaya kayyum atamıştı. Batmasından önce Silicon Valley Bank, ABD’nin 16’ncı büyük bankası sayılıyordu.

Uzmanlar ABD’de girişimlere yapılan yatırımlardaki sert düşüş sonucu firmaların mevcut birikimlerini harcama yoluna gittiğini bunun da SVB’deki mevduatlarda düşüşe yol açtığını söylüyor.

SVB’nin 17 şubesi First Citizens Bank olarak yeniden açılacak. Bu duyuru FDIC’nin, batan bankaya el koymasından uzun süre sonra geldi. Bankanın batışının özellikle yerel bankaları etkilediği belirtiliyor ve FDIC mevduat sahiplerini korumak için tüm SVB mevduatlarını yeni bir “köprü bankasına” aktardı. Mevduat sahipleri ancak 13 Mart’ta hesaplarına erişebildi.

First Citizens Bank CEO’su Frank B. Holding, Silicon Valley Bank’ın satın alınmasının, First Citizens’in özel sermaye, risk sermayesi ve teknoloji sektörlerindeki firmalara hizmet verme kapasitesini güçlendireceğini söyledi. Kuzey Carolina merkezli bu banka, bu satın alım sayesinde Kaliforniya’da şube sahibi olma fırsatını yakaladı.

Özellikle teknoloji girişimlerine finansman sağlayan Silicon Valley Bank, 2021’de girişim sermayedarlarına on milyarlarca dolar kaynak sağlamıştı ancak bu sermayeyi geri toplayamadı. İngiltere Merkez Bankası geçen hafta yaptığı açıklamada, ABD yetkililerini Silikon Vadisi Bankası’nın çöküşünden çok önce, artan riskler konusunda uyardığını söyledi.

HSBC İngiltere’de 1 sterline satın aldı

İngiltere Hazine Bakanlığı ve Merkez Bankası’nın aracılığıyla HSBC, Silicon Valley Bank’ın İngiltere iştirakini iki hafta önce 1 sterline satın aldı. 10 Mart itibarıyla SVB İngiltere’nin mevduat büyüklüğü 6,7 milyar sterlin, kredi büyüklüğü ise 5,5 milyar sterlin seviyesindeydi.

SVB’nin iflası, 2008 küresel finansal krizinden bu yana ABD’de kayıtlara geçen en büyük banka iflaslarından biri kabul ediliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir