Silikon Vadisi Sundar Pichai’nin istifasını istiyor

0

Google’ı sarsan kadın erkek eşitliği tartışması, Silikon Vadisi’ndeki çalışanların ve bazı medya mensupların Google’ın CEO’sunun istifasını istemesi noktasına ulaştı.

Google’daki yoğun tartışmalar sırasında bir yazılım mühendisi, kadın ve erkeklerin fizyolojik olarak farklı olduğunu, kadınların insani ilişkilere odaklı bir beyin yapısına, erkeklerin ise nesnelere odaklı düşünce yapısına sahip olduklarını anlatan 12 sayfalık bir metin kaleme almıştı. Tamamen bilimsel makalelere referans veren bu 12 sayfalık not, kadın çalışanların “Google’da neden erkek çalışanlar daha fazla?” sorusuna cevap vermeyi hedefleyen bir metindi.

Ancak internette de çok kez paylaşılan ve sosyal medyada büyük ilgili gören bu metin, Google’ın CEO’su tarafından “kadınlar teknoloji alanında başarılı olamaz,” özetiyle değerlendirilince Sundar Pichai tatilini yarıda kesip ofisine döndü ve notu yayınlayan mühendis James Damore’yu sorgusuz sualsiz işten attı.

Bu sürpriz gelişme üzerine ABD’de ve özellikle Silikon Vadisi’nde günlerdir James Damore’nun yayınladığı notun içinde kadınları aşağılayan, hakaret içeren, kovulmayı haklı gösterebilecek bir unsur aranıyor ancak kimse bunu başarabilmiş değil. Bir diğer deyişle, Damore’nun haksız yere, aceleyle, yargılanmadan infaz edildiği görüşü hızla yayılıyor.

İşte bu tartışmalar içinde şimdi de Google’ın CEO’su Sundar Pichai’nin istifa etmesi gerektiği önerisi yüksek sesle dile getirilmeye başlandı.

Çok sayıda teknoloji blogu, bazı medya mensupları ve Silikon Vadisi’nin çalışanları, Damore’nun özgür ifade hakkını kullanarak tartışmaya bilimsel referanslar katmaktan başka bir şey yapmadığını ancak Sundar Pichai’nin tamamen popüler davranarak, sesini yükselten kadınlara sempatik görünmek için Damore’yu kovduğunu dile getiriyorlar ve Pichai’nin popülaritesi hızla düşüyor. 

Bu sırada, Alphabet’in ünlü patronları Larry Page ve Sergey Brin tartışmaya müdahil olmaktan özellikle kaçınıyorlar ancak öyle görünüyor ki, Silikon Vadisi’ni sarsan bu tartışmada oklar Google CEO’sunu işaret etmeye başladı.

Eleştiriler yoğunlaşırsa, Pichai’nin istifa etmek yerine medya önünde özür dileyerek Damore’yu yüklü bir tazminatla yeniden işe aldığını açıklaması çok şaşırtıcı olmayabilir. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>