Techinside Google News
Techinside Google News

Silikon Vadisi’nde aşı krizi

Teknolojinin kalbi Silikon Vadisi'nde yer alan çocuk bakım bölümleri tehlike saçıyor.
- Advertisement -

wired_asi2WIRED tarafından yapılan bir araştırmaya göre Silikon Vadisi’nde yer alan büyük çaplı şirketler, hastalıklara karşı  korunmasız durumda. Çalışanların çocukları için açılan ve gün içerisinde bu çocukların bakımının sağlandığı özel bakım evlerinden gelen veriler ürkütücü detayları ortaya çıkartıyor. Detaylara göre 12 dev şirketin bakım evlerinin 6’sında çocuklar aşısız ve pek çok hastalığa karşı savunmasız. Üstelik aşılı olarak değerlendirilen diğer 6 şirkette ise aşılanma oranları bir hayli yetersiz.

Bazı aşıların uzun vadede çocuklar için zararlı olabileceği ve hatta çok ciddi rahatsızlıklara sebebiyet vereceği inancı ile bu ilaçları çocuklarından uzak tutan ebeveynler ise sorumlu olarak gösteriliyor. Öte yandan Silikon Vadisi dışındaki yerlerde de, bir başka deyişle Amerika’nın genelinde de aşılanmaya karşı olan ciddi bir kesim var. Bunların belli bir kısmı ise dini inaçları yüzünden aşıyı reddediyor.

Silikon Vadisi’ndeki ürkütücü durumun bir başka sebebi ise güncel olmayan verilerden oluşmakta. Örneğin Google’da yer alan iki ayrı çocuk bakım merkezinde 200’ü aşkın çocuk bulunuyor. Yapılardan birinde aşılanma oranı yüzde 77 iken, şirket çalışanlarından bazıları inançlarını öne sürerek sağlık konusunda tehlike yaratıyor. Bu detaylar ise tam anlamıyla güncel olmadığı için Sağlık Bakanlığı da dahil olmak üzere, bölge sağlık kuruluşlarının elleri ve kolları bağlanıyor.

Google’ın sözcüsüne göre 2013-2014 yıllarında iki merkezdeki aşılanma oranı yüzde 98 ve yüzde 81‘miş. Ancak veriler tam anlamıyla güvenilir değil zira Google’ın baskısına rağmen bazı ebeveynler bilgilerini güncellemiyormuş.

Yahoo’daki MMR aşılanma oranı yüzde 94 olarak gözükürken, Pixar için paylaşılan değer sadece yüzde 43 seviyesinde seyrediyor.

Bu arada Facebook, Intel, Symantec, eBay, VMware ve Apple’da ise durum tam anlamıyla belirsiz, zira çocuklar için tam anlamıyla bir bakım merkezi bile mevcut değil.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

3 YORUMLAR

  1. silikon vadisi diyorsunuz çocuk diyrsunuz sonra şirket diyorsunuz anlamadım ben. silikon vadisinde 10 yaşında çocuk mu çalıştırıyorlar? haber yeterince net değil. habercilik anlayışınızı geliştirip biraz daha açıklayıcı olursanz iyi olur

  2. Değerli okurumuz “Ali Bey”, yazıdaki aşağıdaki şu cümle gözünüzden kaçmış sanırım ve o yüzden bu karışıklığı yaşamışsınız.
    “Çalışanların çocukları için açılan ve gün içerisinde bu çocukların bakımının sağlandığı özel bakım evlerinden gelen veriler ürkütücü detayları ortaya çıkartıyor.”
    İlginiz için teşekkür ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir