Silikon Vadisi’ndeki yabancıların vizeleri iptal edilebilir

0

Trump’ın, ABD’deki yabancıları ülkelerine geri gönderme sözünü gerçekleştirmek için, yönetimi ele aldığından beri imzaladığı kararnameler ülkeyi ikiye bölmüşken, şimdi de Silikon Vadisi’deki dev teknoloji şirketlerinde çalışmak için H-1B vizesi ile ülkeye gelenlerin mercek altına alındığı anlaşıldı.

Hükumetin vizeleri soruşturmaya başladığının işareti, savcıların çok ilginç bir dava açmasıyla ortaya çıktı.

Savcılar, dev teknoloji firmalarının dünyanın her yerinden bulduğu yetenekleri çalışanların ülkeye getirilmesi için gerekli vizenin alımını sağlayan insan kaynakları şirketin sahibini, vize almak için sahte belgeler düzenlemekle suçlayarak dava açınca, hükumetin H-1B vizesi alan herkesi tek tek incelediği ortaya çıkmış oldu. Buna göre, sahte belgelerle vize aldıkları belirlenen çok sayıda çalışanın ABD’den sınır dışı edilmesi gündeme gelebilecek. Bu da, teknoloji şirketlerinde kritik görevler üstlenen çok sayıda önemli çalışanın, görevlerini bırakması anlamına geliyor.

Öte yandan Silikon Vadisi çalışanlarının ülkeden sınır dışı edilmesi halinde, Trump’a karşı büyük öfkeyle dolu olduğu bilinen teknoloji şirketi çalışanlarının isyan bayrağını açabileceği tahmin ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>