Silikon Vadisi işsizler ordusu yaratıyor

1

Hire ME

DataFox tarafından yayınlanan araştırma verilerine göre, teknolojiyle doğrudan ya da dolaylı olarak ilgili olan 18 ayrı şirket, Şubat ayı içinde önemli oranda işten çıkarmalar yaptı. Öyle ki, Silikon Vadisi dahilinde ivmesi yükselen şirketlerde bile işten çıkarmalar görülebiliyor.

En ironik örnek hiç şüphesiz Zenefits. İşi insan kaynaklarını bulut üzerine taşıyan bu popüler şirket, “terzi kendi söküğünü dikmekte zorlanır” misali Şubat ayı sonunda 250 personeli işten çıkararak kendi İK süreçlerini ne denli doğru yönettikleri konusunda soru işaretleri oluşturuyor.

Silikon Vadisi gediklileri arasında yer alan Yahoo yüzde 15 oranında işgücü küçülmesi kapsamında 1.500’ün üzerinde çalışanıyla son defa yemekhanede bir araya geliyor. BlackBerry ise 200 kişiden oluşan ve neredeyse şirketin üçte birine denk gelen bir kadroyu tazminatlarıyla birlikte uğurluyor.

datafox silikon vadisi personel analizi
Datafox tarafından gerçekleştirilen Silikon Vadisi personel analizi

“Silikon Vadisi dört yıldır fazla alım yapıyor”

Pazardaki büyümenin yavaşladığı ve şirketlerin finansal durumlarına daha detaylı bakmaya fırsat bulduğu bir anda işten çıkarmaların “zamanlama açısından manidar” olduğuna dikkat çeken BusinessInsider haberine göre; büyüme, nakit veya yönetilebilir harcama oranı konusunda risk altında olan şirketler en kolay tasarruf yolu olan insandan tasarrufu seçiyor. Aynı habere göre Şubat ayı hissedilir oranda işten çıkarmaya tanık olsa da, pazarın bu şekilde daralması sonucu işten çıkarmalar devam edebilir.

“Öyle sanıyorum ki teknoloji şirketleri geçtiğimiz dört yılda gereğinden fazla insanı işe aldı” diyen Khosla Ventures ortaklarından Keith Rabois’in bu samimi itirafı, ortalama bir teknoloji şirketinde yüzde 25 ila 50 arasında fazladan kişi çalıştığı analiziyle birlikte geliyor. Yani şirketlerde dört kişiden biri fazlalık yapıyor. Autodesk’ten NetApp’e, American Express’ten Tango’ya kadar farklı şirketlerde gerçekleşen işgücü küçülmeleri, bu trendin Silikon Vadisi ile sınırlı kalmayacağının da habercisi gibi görünüyor.

Yorumlar

  1. Tech Insider çakması site.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>