Şimdi de John Carmack ZeniMax’a dava açtı

0

Facebook, Oculus Rift ve ZeniMax arasındaki hukuk savaşı genişleyerek devam ediyor.

Oculus Rift’in kendi teknolojisi olduğunu ve John Carmack’ın teknolojiyi çalarak Oculus şirketini kurduğunu iddia eden ZeniMax kısa süre önce Facebook’a dava açmış ve hatta Zuckeberg bu davada şahit olarak dinlenmişti zira Zuckerberg hırsızlıkla suçlanan Oculus şirketini iki yıl önce satın almıştı. ZeniMax ise Facebook’u bu satın almayı gerçekleştirmemesi konusunda uyardığının altını çiziyor.

Şimdi ise, Facebook’ta Oculus’un CTO’su olarak görev yapan John Carmack, ZeniMax’a dava açtı. Carmack’ın iddiasına göre, efsanevi Doom oyununu geliştiren Carmack’ın ID Software şirketini satın alan ZeniMax’ın bu anlaşmadan doğan 22,5 milyon dolarlık geliri kendisine ödemedi. Dolayısıyla Carmack da şimdi bu parayı cezasıyla beraber geri istiyor.

Öte yandan, John Carmack’ı hırsızlıkla suçlayan ve dellilleri yok ettiğini dile getiren ZeniMax, Carmack’ın şirkete 6 milyar dolar zarar verdiğini savunuyor ve 22,5 milyon ödemek yerine, Carmack’tan 6 milyar dolar istiyor.

Oculus Rift gözlükleri üzerinden devam eden bu hukuk savaşı büyüyerek ve karmaşıklaşarak devam edecek gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>