Şimdi de robot hamburgerci!

0

San Francisco, robot pizza restoranından sonra robot hamburgerci ile tanışmaya hazırlanıyor. Fast food sektöründeki çalışanlar ise çok endişeli.

İsviçre’de bir robot tasarım şirketine tasarlattığı pizza yapan robotlarla pizza restoranı açan ve hatta pizza pişiren bir kamyonet inşa eden pizzacıdan sonra şimdi de bir robot Start-up’ı kendi hamburger zincirini açmaya karar verdi.

Momentum Machines isimli bir start-up, birkaç yıl önce saatte 400 hamburger pişirebilen bir robot tasarlamış ve bu robotu görücüye çıkararak fon toplamaya başlamıştı. Aynı start-up şimdi kendi hamburger restoranını San Francisco’da açıyor. Şirketin planı, hem resotranı karlı bir yatırıma dönüştürerek kazanç sağlamak hem de robotları için show-case yaratarak, büyük fast food zincirlerinden robot siparişi almak…

Ancak bu “hamburger robotunu” elleri, ayakları, başı olan insansı bir robotla karıştırmamak gerekiyor. Cihaz daha çok bir “hamburger yapma makinesi” şeklinde tasarlanmış ve haznelerine konulan malzemeleri kesip, doğrayıp, pişirip, hazırlayıp, paketleyip, servise hazır bir hamburger şeklinde dışarı veriyor. Cihazın etkileyici olan kısmı ise, bu şekilde saatte 400 hamburger hazırlıyor olabilmesi ve hafta sonu, öğle izni, akşam paydosu, izin günü gibi talepleri olmadan günde 24 saat aralıksız çalışabilmesi. Dolayısıyla fast food endüstrisinin çalışanları bu gelişmelerden pek hoşnut değiller.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>