Simülasyon ile kuantum bilgisayar kullanılabilecek

0

Amazon Web Services tarafından duyurulan Braket önizlemesi sayesinde, simülasyon ile kuantum bilgisayar kullanılabilecek.

Simülasyon ile kuantum bilgisayar hizmeti

Geleceğe yön vermesi beklenen kuantum bilgisayarlar, şu anda çok az sayıdaki şirketler tarafından üretiliyor. Üstelik çok pahalı bir teknoloji olduğu için bu teknolojilerin kullanımı da henüz pek mümkün değil.

Kuantum bilgisayar geliştirme çalışmalarında bulunmayan Amazon ise bu alanda yeni bir çalışmaya imza attı. Amazon Braket ile kişilerin D-Wave, IonQ ve Rigetti kuantum donanım sağlayıcıların bilgisayarlarının simülasyonu ile deneme yapılması sağlanacak.

Şu an için önizlemesi duyurulan sistemle, kuantum bilgisayar üreticileri, kendi bilgisayarlarının simülasyonunu müşterilere ulaştırabilecek. Böylelikle kısa sürede daha fazla müşterinin bu teknolojiyi deneyebilmesi ve bunun da satış istatistiklerine olumlu yansıması bekleniyor. Rigetti CEO’su ChadRigetti, AWS ile yapılan işbirliğinin bu endüstrinin büyümesine katkı sağlayacağını belirtti.

Ayrıntılı bilgi için Amazon Quantum Solutions Lab ve Amazon Braket sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>