Sinemia global operasyonunda stratejik yapılanma

0

Sinemia, kurumsal yazılım platformuyla uluslararası yapılanmasını değiştiriyor

Türkiye’den doğup dünyanın en büyük sinema pazarlarını fetheden ve Türkiye’yle birlikte İngiltere, ABD, Kanada ve Avustralya olmak üzere beş ülkede faaliyetlerini sürdüren Sinemia, uluslararası yapılanmasını değiştiriyor. ABD pazarında yeni tanıttığı kurumsal ürün ile ülkenin en büyük sinema salonlarının birinci tercihi haline gelen Sinemia, sinema salonlarının altyapısını sağlamaya odaklanıyor. Bu kapsamda Sinemia, Türkiye dahil olmak üzere ABD dışı pazarlarda kendi üyelik sistemini işletmeye devam ederken, bir Türk firması olarak büyük başarılara imza atmaktan gurur duyduğu ABD pazarında rakiplerinin yarattığı aşırı fiyat rekabeti ortamında doğrudan üyelik sunmamaya; bunun yerine Sinemia teknolojisini sinema endüstrisinin diğer global oyuncularına ve bunun yanı sıra diğer eğlence ve spor sektörlerine sunma kararı aldı. 

Sinemia 10’dan fazla sinema zincirinde kullanılıyor

Sinemia’nın sinema zincirlerinin kendilerine özel üyelik sistemi oluşturabilmeleri için geliştirdiği yazılım platformu, şimdiden aralarında Paramount Studios ve Viacom’un sinema zincirleri National Amusements ve Studio Movie Grill gibi ABD’nin en büyüklerinin de bulunduğu 10’u aşkın sinema zincirinde kullanılmaya başlandı. Yeni yazılım ihracatı açılımının ardından kısa süre içinde dünyanın dev sinema zincirleri ile anlaşma sağlayan Sinemia, 200 binin üzerindeki üye sayısı ile Asya’nın en büyüklerinden olan ve üç farklı ülkede faaliyet gösteren Major Cineplex’in de üyelik altyapısını sağlamaya başladı.

Bu gelişmeler doğrultusunda global operasyonunda stratejik bir yeniden yapılanmaya giden Sinemia Kurucusu Rıfat Oğuz, gelişmelerle ilgili şunları söyledi: “Beş yıldır geliştirdiğimiz altyapımız ile sadece sinema salonları değil, tüm firmalar iki hafta gibi kısa bir süre içerisinde kendilerine özel, kişiselleştirmiş üyelik planlarını oluşturabiliyor. API odaklı hizmetimizle çift ve aile üyelikleri, hediye üyelikleri, üyelik kampanyaları, geo-fencing ve roll-over gibi kimsenin sunmadığı özelliklerin bulunduğu tüm üyelik modelleri sunuluyor. Sinema salonları, Sinemia altyapısının kendilerine sağladığı kârlılık ve operasyonel verimliliği görmeye başladıkları anda, talepler de yoğunlaşmaya başladı. Biz de yazılım ihracatı konusuna ve B2B çalışmalarımıza ağırlık vermeye karar verdik” dedi.

Basketbol ve beyzbol dünyası Sinemia’yı keşfetti

Bugün itibariyle sadece ABD’de 10’dan fazla sinema zinciriyle anlaşma imzaladıklarını ve yeni yazılım altyapısını kullanmalarını sağladıklarını söyleyen Oğuz, faaliyet gösterdikleri diğer uluslararası pazarlardan gelen talepler için de yoğun bir çalışma içinde olduklarını belirtti. Teknolojinin sunduğu bilet ve üyelik altyapısını yönetme yeteneğinin sinema sektörü dışındaki sektörlerin de dikkatini çektiğini ifade eden Rıfat Oğuz, “ABD’nin ünlü basketbol ve beyzbol takımlarından da altyapılarına destek vermemiz konusunda talepler gelmeye başladı. Amaçları, kombine bilet yapılanmasından aylık üyelik sistemine geçmek. Böylece sinema endüstrisi dışında yepyeni sektörlere de girme fırsatını yakaladık” şeklinde konuştu. 

Sinemia’nın ABD’de altı ayda bir milyon dolar gelire ulaştığını not edelim. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>