Techinside Google News
Techinside Google News

Singapur, FTX felaketinin faturasını personele kesti

Temasek Holdings iflas etmiş olan FTX kripto para borsasına yaptığı yatırımı öneren ekibin ve üst düzey yönetimin tazminatlarını azalttığını duyurdu
- Advertisement -

  Singapur devlet yatırımcısı Temasek Holdings iflas etmiş olan FTX kripto para borsasına yaptığı yatırımı öneren ekibin ve üst düzey yönetim ekibinin tazminatlarını azalttığını duyurdu.

  Temasek, FTX’deki yatırımının ardından yaklaşık altı ay önce başlattığı iç incelemenin sonucunda 275 milyon dolarlık bir düşüş olduğunu belirtti.

  Temasek Başkanı Lim Boon Heng, Temasek’in web sitesinde yayınlanan bir açıklamada, “Yatırım ekibi, yatırım önerisine ulaşırken herhangi bir yanlış davranış olmamasına rağmen, yatırım kararlarından sonuçta sorumlu olan yatırım ekibi ve üst düzey yönetim, toplu sorumluluk alarak tazminatlarının azaltılmasına karar verdiler” dedi.

  Temasek, tazminat kesintisi miktarını detaylandırmadı

  Temasek, 31 Mart 2022 tarihi itibarıyla net portföy değeri olan 403 milyar Singapur dolarının (%0.09’u olan) FTX’e yaptığı yatırımın maliyetini belirti. Ayrıca, Temasek şu anda kripto para birimlerine doğrudan bir maruziyeti olmadığını ifade eti.

  Temasek geçtiğimiz yıl FTX üzerinde “kapsamlı bir denetim” gerçekleştirdi ve denetlenen mali tablosunun “karlı olduğunu” belirti.

  Geçen yıl Sam Bankman Fried tarafından kurulan FTX, ABD’de iflas koruması talep ettikten sonra diğer destekçileri olan SoftBank Group Corp’un (9984.T) Vision Fonu ve Sequoia Capital da yatırımlarını sıfıra indirdi.

  Lim, pazartesi günü yayımlanan açıklamada, “FTX ile ilgili olarak, savcılar tarafından iddia edildiği ve FTX ve bağlı kuruluşlarının önemli yöneticileri tarafından kabul edildiği gibi, yatırımcılardan bilinçli olarak gizlenen dolandırıcılık eylemleri oldu, bunlar arasında Temasek de bulunuyor” dedi. “Yine de, yatırımımızın sonucundan ve itibarımıza olan olumsuz etkisinden hayal kırıklığı yaşıyoruz.”

  Lim, Temasek’in uzun vadede sürdürülebilir getiriler sağlamayı hedeflediğini belirterek, “Her ne kadar yatırım yaptığımızda inherent riskler olsa da, mevcut portföyümüzün iş ve finansal modellerini nasıl etkileyebileceğini ve değişen bir dünyada gelecekteki değeri artıracak unsurlar olup olmadığını anlamak için yeni sektörlere ve gelişmekte olan teknolojilere yatırım yapmamız gerektiğine inanıyoruz” şeklinde ekledi.

  Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

  SON VİDEO

  TÜMÜ

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  İlginizi çekebilir