Singapur robotlar ile devriyeye çıkıyor

0

Singapur robot

Singapur robotlar ile güvenlik ve sosyal mesafeye dikkat edecek. Bunun için Xavier isimli iki robotlar Singapur çalışmalara başladı.

Singapur robotlar ile güvende olacak

Singapur, COVID-19 güvenlik önlemlerini hiçe saymak, yasak alanlarda sigara içmek ve bisikletlerin uygunsuz şekilde park edilmesi gibi kötü davranışları tespit etmek için iki otonom robotu görevlendirdi.

Singapur ilk kez, kamu görevlilerinin çalışmalarını artırmak ve kötü sosyal davranışları caydırmak için yüksek yaya trafiğine sahip bir kamu alanında devriye gezmek ve araştırma yapmak amacıyla sokaklarda robotları kullanacak. Denemeler, HTX (Ev Takımı Bilim ve Teknoloji Ajansı), Ulusal Çevre Ajansı, Kara Taşımacılığı Kurumu, Singapur Gıda Ajansı ve İskan ve Kalkınma Kurulu olmak üzere beş kamu kurumunun katıldığı ortak proje aracılığıyla yürütülüyor.

Xavier adlı iki devriye robotunun, kötü sosyal davranışları tespit edebilen ve komuta ve kontrol merkezine gerçek zamanlı uyarıları tetikleyebilen kameralarla donatılmış durumda. Bu robotlar, diğer ülkeler için de örnek oluşturabilir.

Singapur İçişleri Bakanı K Shanmugam, Ağustos ayında yaptığı açıklamada, şehir devletinin 2030 yılına kadar 200 binden fazla polis kamerasına sahip olmayı hedeflediğini söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>