Sınırsız menzile sahip drone’lar geliyor

1

Drone teknolojisinin, yakın geleceği şekillendirecek en önemli gelişme olduğunu herkes kabul ediyor. Yapay zeka sahibi dronelar ve robotlar dünyada işlerin çok daha hızlı ve sorunsuz sürmesini, ağır lojistik problemlerinin çözülmesini, ticaretin hızla büyümesini, sokakların temizlenmesinden, insanların ulaşımına kadar her türlü alanda büyük gelişmeler yaşanmasını sağlayacaklar.

Ancak bugüne kadar dronelar hakkındaki en büyük problem, çok sınırlı menzile ve sınırlı çalışma süresine sahip olmalarıydı. 

Amazon gibi dev drone filoları kurmak niyetindeki şirketler bu sorunu çözmek için şehirler içinde merkezi drone istasyonları kurarak, kargosunu bırakıp dönen drone’ların bu merkezlerde şarj olmasını planlıyordu.

Sınırsız menzil

Havacılık sistemleri geliştiren İngiliz SkyX şirketi şimdi bu soruna daha pratik bir çözüm geliştirdi. Düşük maliyetli drone şarj istasyonları geliştiren şirket, farklı rotalar üzerine yerleştirilecek bu minik istasyonlarla drone’ların yol arasında kendilerini otomatik olarak şarj etmesini sağlayarak, menzil ve çalışma süresi kısıtını ortadan kaldırıyor.

Drone yaklaştığında kendiliğinden açılan kapağı ile drone’u içine alan ve ardından şarj ederek tekrar uçmasını sağlayan şarj istasyonları, Amazon gibi dev şirketlerin, her şehre yüksek maliyetli drone merkezi kurma zorunluluğunu ortadan kaldırarak, yüzlerce kilometre yarıçapındaki alanlara hizmet verecek tek bir drone merkezini mümkün kılacak.

Yorumlar

  1. skyx(net) drone yapay zeka falan ben iyice titsmaya basladim

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>