Siri ambülans çağırdı!

0

Yapay zekanın ve akıllı şehirlerin insan hayatına nasıl etki edeceğine dair ilginç bir örnek Avustralya’da yaşandı. Solunumu duran 1 yaşındaki bebeğini hayata döndürmek için aralıksız suni teneffüs yapmak zorunda kalan anne ambülansı aramak için telefonu kullanamayacağını anlayınca, çaresizce Siri’den yardım istedi.

Apple’ın yapay zekalı dijital asistanı Siri’nin, annenin verdiği komutları anlayarak ambülans servisini araması ve konuşmayı hoparlöre vermesi sayesinde kızına suni teneffüs yapmayı bırakmadan ilk yardım ekibiyle konuşabilen anne, kızının acil yardıma ihtiyacı olduğunu bildirerek adresini verebildi. Ambülansla kısa süre sonra eve ulaşan ilk yardım ekibi ise küçük kıza acil müdahaleyi yaparak hastaneye kaldırdı ve çocuğun hayatını kurtardı.

Akciğerlerindeki enfeksiyon nedeniyle solunumu duran küçük kız, ölümle arasındaki birkaç saniyeyi, ambülansı aramak için telefon numaralarını karıştırmak zorunda kalmadan suni teneffüse aralıksız devam eden annesi sayesinde atlatabildi.

Olayın aslında Mart ayında yaşandı ancak annenin Siri’yi geliştirdikleri için teşekkür etmek amacıyla Apple’ı aramasıyla yeni ortaya çıktı.

Anne olayla ilgili olarak basınla konuşurken “Telefonu henüz sene başında almıştım ve Siri’yi eğlenceli bir oyuncak olarak görüyordum ama acil durumda umutsuzca onu kullanabileceğimi düşündüm, bundan sonra Siri’yi asla kapatmayacağım ve hep açık tutacağım,” ifadelerini de kullandı.

Bu olay, Amazon Echo, Google Home gibi akıllı ev asistanlarının gündeme geldiği bir dönemde, günlük yaşam içinde yapay zekanın insan hayatına nasıl olumlu etki edebileceğinin bir örneği olarak, uzun süre gündemde kalacak gibi görünüyor.

Amazon da kısa süre önce akıllı evler için geliştirdiği dijital ev asistanı Echo’nun 1000 farklı yeteneğe sahip olduğunu açıklamıştı. Bu yetenekler arasında sesli komutlar sayesinde telefon açmak, web’de sörf yapmak, sosyal medyada mesaj yazmak, email atmak gibi aksiyonlar da yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>