Şirketinizi yeniden yapılandırın

0

Neredeyse her bir endüstriye ait markanın son günlerde düşündüğü dijital dünyada lider nasıl olunur sorusu genellikle yeni iş modelleri, kullanıcı deneyimleri ve farklı kanallar üzerinden yürütülecek tanıtım çalışmaları ile yanıtlanmaya çalışılıyor. Bu konuda yapılan muazzam yatırımlar ile her daim beklenen geri dönüş ise yakalanamayabiliyor.

Her şeyin merkezinde ise markanızı yeniden yapılandırmak yatıyor. Birey merkezli iş modeli sayesinde, müşteri, hitap edilen kitle ya da pazar kanalının ucunda kim varsa ortaya çok daha güçlü bir iş değeri çıkartılıyor. Peki bu yeniden yapılanma nasıl gerçek olur?

1) Bireyi merkeze oturtun
Müşteri kitleniz ya da hizmet sağladığınız şahışların gözünden kendi sektörünüze bakış atın. Onların ihtiyaçlarını, arzu ve beklentilerini gerçekçi olarak detaylandırın. Anketler gibi yöntemler ile kitlenizin alışkanlık ve beğenilerini iyice benimseyin, her şeyin başına onların isteklerini yerleştirin.

2) Marka değerinizi bir bütün olarak şekillendirin
Markanızı ve ifade ettiklerini anlatırken, paylaşırken ya da bunları yenilerken sadece sıradan “güncelleme” çalışmaları yapmayın. Logo ve ürün gruplarının görünümü dışında müşterinin size erişebileceği her türlü kanalı mutlaka yenileyin, değişimi fark edilir kılın.

3) Üç yıllık planlamalar
İleriye yönelik stratejilerinizi üç yıllık süreçler ile değerlendirin. Üç yıl içerisinde sektörünüzde olabileceği kadar, hitap ettiğiniz kimseler için de ne tür değişikliklerin gelebileceğini hesaplayın. İşinizin hangi kollarını güçlendirmeniz elzem ya da hangi kanallar ile daha çok kişiye hitap edebilirsiniz, tek tek hesaplayın.

4) Yeni çözüm ekipleri kurun
Dijitalleşmek sadece işi dijital platforma taşımak değil, ekibinizin de her şekli ile entegrasyona uyum sağlaması demektir. Yeni gruplar oluşturun, farklı planlar yapın, her bir çözüm grubuna değişik çözüm alternatifleri bulmalarını salık verin.

5) Sahip olduğunuz dijital birikimi kullanın
Dijital dünyanın liderliğine soyunmak için her şeyi baştan keşfetmekten öte, bu evrenin kurallarına dair bildikleriniz üzerinden gidin, bilgilerinizi güncelleyin, her şeye tam anlamıyla sıfırdan başlamak zorunda olmadığınızı bilin.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>