Şirketler dijital ekonomik mimariye geçiyor

0

dijital ekonomik mimari

Gartner raporuna göre şirketler dijital ekonomik mimariye geçiyor. Ayrıca şirketlerin büyük çoğunluğu, dijital teknoloji girişimlerine odaklanıyor.

Şirketler dijital ekonomik mimariye geçiş için kararlı

Gartner; ABD, Avrupa ve Asya-Pasifik bölgesinde yönetici veya şirket yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan 273 kişiyle bir anket yaptı. Ankete göre katılımcıların yaklaşık yüzde 60’ı dijital teknoloji girişimlerini en önemli stratejik iş önceliği olarak görüyor.

Kurullar, şirketlerinin daha fazla dijital inisiyatifi benimseme çabası içinde çalışma şeklini değiştirmekle de giderek daha fazla ilgileniyor. Ankete göre, katılımcıların yüzde 64’ü yönetim kurullarının “kurumsal ekonomik yapılarını daha dijital bir ekonomik mimariye dönüştürmeye çalıştığını” söyledi. Gartner, bunun, kurulların “sermaye tahsisi ve yönetişim yaklaşımlarını değiştirerek” dijital yatırımlara uyum sağlamaya çalıştıkları anlamına geldiğini açıkladı.

Gartner’a göre, yanıt verenlerin %40’ı, daha merkezi bir teknoloji veya BT bütçesinin aksine, dijital işle ilgili bazı bütçeleri işletme işlevlerine taşıdıklarını söyledi.

Her üç kişiden biri Gartner’a dijital yatırımlardan elde edilen getirileri değerlendirmek için kullanılan metrikleri de değiştirdiklerini söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>