Şirketler için veri etiği kılavuzu yayınlandı

0

veri etiği kılavuzu

WFA tarafından, şirketler için veri etiği kılavuzu yayınlandı. Bu kılavuzda, şirketlerin müşteri verilerine karşı yaklaşımına yönelik bilgiler yer aldı.

Veri etiği kılavuzu yayınlandı

Dijitalleşmeyle birlikte dünyanın en değerli kaynağının artık veri olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu verinin işlenmesi ve paylaşılması gibi durumların arka planında çok önemli etik ilkeler yer alıyor.

WFA (Dünya Reklamverenler Federasyonu) şirketlerin uyması gereken bir takım veri etiği kılavuzu yayınladı. WFA başkanı olan ve MasterCard’da yönetici olarak görev alan Raja Rajamannar, reklam endüstrisine yönelik önemli bilgiler paylaştı. Rajamannar, insanların verilerin işlenmesi ve nasıl elde edildiği konusunda şirketlerden şeffaflık beklediklerini söylüyor. Ayrıca tüketicilere ve onların verilerine saygı gösterilmesi gerektiğini belirtiyor.

WFA tarafından yayınlanan kılavuzda, şirketlerin ve yöneticilerin katılımıyla yapılan bir anket de yer aldı. Ankete katılan şirketlerin yüzde 74’ü önümüzdeki 5 yıllık süreçte veri etiğinin daha fazla önem kazanacağını belirtti. Ayrıca soruları cevaplayan 147 şirketten üst düzey yöneticinin yüzde 82’si, şirketlerinin veri etiğine uygun davranmadıklarında işlerini bırakmayı düşündüklerini söyledi. Şu anda bir veri etiği politikasının olduğunu söyleyen şirketler ise sadece yüzde 48’lik dilimi oluşturdu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>